W lipcu poznańska prokuratura postawiła zarzuty siedmiu osobom w związku z kontrowersyjną budową zamku w Stobnicy w powiecie obornickim. Chodzi o czterech urzędników z Obornik, architekta oraz biznesmenów Pawła i Dymitra N. Dwaj ostatni są inicjatorami kontrowersyjnej inwestycji w Puszczy Noteckiej, w obszarze Natura 2000.
Zamek w Stobnicy. Wojewoda sprawdza inwestycję
Jednocześnie w dniu postawienia zarzutów, prokuratura wystąpiła do wojewody wielkopolskiego o unieważnienie decyzji starostwa z Obornik o zatwierdzeniu projektu budowy zamku oraz unieważnienia ostatecznego pozwolenia na trwającą budowę. Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk 14 sierpnia zawiadomił o wszczęciu postępowania w tej sprawie.
Od tego momentu wojewoda dwukrotnie decydował się na jego przedłużenie do 30 listopada. - Wojewoda wielkopolski przedłużył postępowanie administracyjne z uwagi na konieczność przeprowadzenia dodatkowego postępowania wyjaśniającego w odniesieniu do uwag złożonych przez jednego z mieszkańców gminy Oborniki. Na obecnym etapie postępowania nie jest możliwe określenie ostatecznego wyniku - informował w październiku Tomasz Stube, rzecznik wojewody.
Sprawdź też: Zamek w Stobnicy: Eksploratorzy weszli do budowli. Tak wygląda w środku [WIDEO]
W toku postępowania służby wojewody potwierdziły w poniedziałek 30 listopada naruszenie prawa przez starostę obornickiego w części zarzutów prokuratora.
- Starosta wydał decyzję, pomimo że inwestor nie przedłożył decyzji środowiskowej dla projektowanych parkingów i nie potwierdził prawa inwestora do dysponowania Kanałem Kończak na cele budowalne. Kanał Kończak jest własnością skarbu państwa
- wyjaśnia Tomasz Stube.
Zamek w Stobnicy. Inwestycja może być kontynuowana
Jednocześnie, jak tłumaczą urzędnicy, z uwagi na dotychczasowe orzecznictwo sądów administracyjnych, znowelizowane prawo budowlane i upływ czasu wojewoda nie stwierdził nieważności decyzji starosty obornickiego. Oznacza to, że budowa zamku może być kontynuowana. Z kolei starostę obornickiego może czekać odpowiedzialność urzędnicza lub karna.
- Od wydanej przez wojewodę decyzji stronom postępowania przysługuje prawo wniesienia odwołania do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego - mówi rzecznik wojewody.
Przypomnijmy, że o kontrowersyjnej budowie zamku w Stobnicy zrobiło się głośno w 2018 roku, gdy inwestycja już trwała. Zlokalizowana jest w Puszczy Noteckiej, pośrodku lasów, na sztucznie usypanej wyspie, w obszarze Natura 2000. W środku 15-kondygancyjnego zamku zaprojektowano 46 lokali mieszkalnych o różnym kształcie i wielkości. W budynku przewiduje się stały pobyt 97 mieszkańców oraz czasowy pobyt personelu obsługowego w liczbie 10 osób. Inwestorzy to rodzina Nowaków - współwłaściciele firmy D.J.T.
Polecamy też:
Oto najgorsze mieszkania do wynajęcia. Trudno uwierzyć, że s...
