Gorąca sprawa wypuszczenia Ryszarda Cyby. Minister Bodnar chce wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Czy polecą głowy?

Wiesław Pierzchała
Po zabójstwie Marka Rosiaka w Łodzi, Ryszard Cyba został zatrzymany, skazany na dożywocie i osadzony w więzieniu. Na zdjęciu: Ryszard Cyba na dziedzińcu Sądu Okręgowego przy placu Dąbrowskiego w Łodzi
Po zabójstwie Marka Rosiaka w Łodzi, Ryszard Cyba został zatrzymany, skazany na dożywocie i osadzony w więzieniu. Na zdjęciu: Ryszard Cyba na dziedzińcu Sądu Okręgowego przy placu Dąbrowskiego w Łodzi Polska Press
Nie gasną emocje związane z tym, że Ryszard Cyba, sprawca najgłośniejszego zabójstwa politycznego w III RP, opuścił zakład karny. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zapowiedział, że dokładnie zbada całą sprawę, ustali jej okoliczności, wyjaśni wszelkie wątpliwości i podejmie stosowne decyzje. Czy to oznacza, że polecą głowy?

Minister Bodnar przyznał, że decyzje w sprawie Cyby zapadały na styku trzech instytucji: sądu, prokuratury i zakładu karnego, czyli że chodzi najpewniej o Sąd Okręgowy w Łodzi, Prokuraturę Okręgową w Łodzi i Zakład Karny w Czarnem na Pomorzu. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, do Prokuratury Okręgowej w Łodzi przybył specjalny wysłannik ministra Bodnara, aby wyjaśnić sprawę na miejscu. Chodzi m.in. o to, dlaczego łódzka prokuratura nie złożyła zażalenia na zgodę Sądu Okręgowego w Łodzi na opuszczeniu przez Cybę więzienia.

Rajd Ryszarda Cyby w czterech placówkach!

- Uznaliśmy, że decyzja sądu była słuszna i prawidłowa z uwagi na kategoryczne, jednoznaczne i spójne wnioski przedstawione przez biegłych. Dlatego nie składaliśmy zażalenia ani nie informowaliśmy o tym Warszawy - mówi Paweł Jasiak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Czy wysłannik ministra Bodnara pojawił się też w Sądzie Okręgowym w Łodzi? - Nic o tym nie wiem - przyznaje sędzia Grzegorz Gała, rzecznik prasowy ds. karnych Sądu Okręgowego w Łodzi. I informuje, że Ryszard Cyba przebywa obecnie w szpitalu psychiatrycznym - nie wyjaśnia jednak czy w otwartym, czy zamkniętym - poza woj. łódzkim. Przedtem natomiast - po opuszczeniu więzienia w Czarnem - trafił do DPS pod Częstochową, potem do szpitala psychiatrycznego w Częstochowie i do DPS w woj. łódzkim.

Pod jakim warunkiem Cyba wróci do więzienia?

Przebywając w Zakładzie Karnym w Czarnem Cyba był pod opieką psychiatryczną i psychologiczną. Dyrektor więzienia zgłosił do sądu penitencjarnego, że są wątpliwości czy Ryszard Cyba może odbywać karę w zakładzie karnym. Dlatego Sąd Okręgowy w Łodzi skierował Cybę do szpitala na badania sądowo-psychiatryczne. I w oparciu o wyniki zostały podjęte odpowiednie decyzje.

- Sąd postanowił zawiesić postępowanie wykonawcze w całości wobec skazanego z uwagi na jego stan zdrowia. Sprawa ta będzie cały czas monitorowana i jeśli okaże się, że stan zdrowia się polepszy, to wtedy sąd podejmie zawieszone postępowanie wykonawcze i Ryszard Cyba ponownie trafi do zakładu karnego – wyjaśnia sędzia Grzegorz Gała.

Co stwierdzili biegli po zbadaniu Cyby?

Postępowanie wykonawcze wobec Cyby zostało zawieszone 11 marca br. Wcześniej Sąd Okręgowy w Łodzi skierował skazanego na badania psychiatryczne do szpitala w Starogardzie Gdańskim. Z opinii biegłych wynikało, że Cyba cierpi na zaburzenia psychiczne, które nie rokują wyleczenia, a nawet poprawy. Biegli stwierdzili całkowitą dezorientację, zaburzenia świadomości, majaczenie, konfabulacje i brak kontaktu logicznego. Dlatego wykluczyli możliwość wykonywania kary w zakładzie karnym i wskazali, że Cyba wymaga opieki i pielęgnacji w warunkach Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego lub Domu Pomocy Społecznej.

Zbrodnia w Łodzi, która wstrząsnęła krajem

Przypomnijmy, że Ryszard Cyba 19 października 2010 roku wtargnął z bronią palną do siedziby PiS przy pasażu Schillera w Łodzi. Tam oddał osiem strzałów z pistoletu. Marek Rosiak został trafiony pięcioma pociskami. Zginął na miejscu. Napastnik zaatakował też paralizatorem Pawła Kowalskiego, któremu zadał kilka ciosów nożem i chciał mu podciąć gardło. Napadnięty mężczyzna przeżył. Szalejącego mordercę poskromili strażnicy miejscy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl