Zamieszanie wokół szczepionki firmy AstraZeneca. EMA potwierdza bezpieczeństwo, państwa członkowskie UE ograniczają jej użycie

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Zamieszanie wokół szczepionki firmy AstraZeneca. EMA potwierdza bezpieczeństwo, jednak państwa członkowskie UE ograniczają jej użycie
Zamieszanie wokół szczepionki firmy AstraZeneca. EMA potwierdza bezpieczeństwo, jednak państwa członkowskie UE ograniczają jej użycie fot. adam jankowski / polska press
Pomimo środowej decyzji Europejskiej Agencji Leków (EMA), która potwierdziła bezpieczeństwo szczepionki AstraZeneca i określiła prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepów jako „bardzo niskie”, państwa członkowskie Unii Europejskiej decydują się na ograniczenia w jej użyciu.

Zamieszanie wokół szczepionki firmy AstraZeneca cały czas trwa. Pomimo środowej konferencji Europejskiej Agencji Leków, podczas której potwierdzono bezpieczeństwo preparatu, a prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepów uznano za „bardzo niskie”, państwa członkowskie UE ograniczają użycie tej szczepionki.

Po konferencji EMA odbyła się wideokonferencja ministrów zdrowia państw Wspólnoty, jednak na razie nie podjęto wspólnej decyzji, co do użycia szczepionki firmy AstraZeneca. Jednocześnie o wspólny front apeluje unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides.

Część państw UE cały czas będzie podawać szczepionkę firmy AstraZeneca tylko osobom powyżej 60 roku życia. Do takich krajów należą między innymi Niemcy, Hiszpania, Włochy.

We Francji i Belgii preparat tej firmy nie będzie mógł być podawany osobom poniżej 55 roku życia.

- Zakaz pozostanie w mocy przez następne cztery tygodnie, a następnie ponownie ocenimy sytuację – oświadczył belgijski minister zdrowia Frank Vandenbroucke.

Natomiast Dania oraz Norwegia całkowicie zrezygnowały z użycia produktu tej firmy.

Wielka Brytania zgodnie z decyzją Wspólnej Komisji Szczepień i Immunizacji (JCVI) zarekomendowała wycofanie podawania szczepionki tej firmy dla osób poniżej 30 roku życia.

„Bezpieczeństwo pozostaje naszym głównym priorytetem numer jeden. W oparciu o dostępne dane i dowody JCVI poinformowało, że lepiej jest zaproponować osobom w wieku poniżej 30 lat, u których nie występują żadne schorzenia, alternatywę szczepionki AstraZeneca, jeśli jest dostępna” – przekazał szef JCVI, profesor Wei Shen Lim.

W czwartek odbędzie się także wideokonferencja ministrów zdrowia unijnych państw, podczas której ma się odbyć dyskusja na temat możliwie wspólnej decyzji dotyczącej stosowania szczepionki AstraZenecki – poinformował w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Müller zaznaczył, że dla Polski „decyzja EMA nie powoduje, że rekomendacja dla osób młodszych się zmieniła.”

- W związku z tym, my słuchamy przede wszystkim naukowców, profesorów, którzy zawodowo zajmują się tymi sprawami, również naszej Rady Medycznej. Do tej pory rekomendacje w tym zakresie nie zostały zmienione - podkreślił rzecznik rządu.

EMA: Korzyści przewyższają ryzyko wystąpienia skutków ubocznych

Podczas środkowej konferencji Europejska Agencja Leków potwierdziła, że szczepionka firmy AstraZeneca jest bezpieczna. Jednocześnie zaznaczyła, że po analizie wszystkich dostępnych dowodów, zakrzepica żył powinna być jednak wymieniona jako bardzo rzadki skutek uboczny.

EMA zaznaczyła, że jest możliwość występowania bardzo rzadkich przypadków zakrzepów krwi w połączeniu z niskim poziomem płytek krwi występującym w ciągu 2 tygodni po szczepieniu.

"Jak dotąd większość zgłoszonych przypadków wystąpiła u kobiet w wieku poniżej 60 lat w ciągu dwóch tygodni po szczepieniu. Na podstawie dostępnych obecnie dowodów nie potwierdzono konkretnych czynników ryzyka" - podała agencja.

EMA podkreśliła, że korzyści ze stosowania produktu AstraZeneca w walce z pandemią Covid-19 przewyższają ryzyko działań niepożądanych, ponieważ „prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepów krwi po szczepieniu preparatem AstraZeneki jest bardzo niskie.”

Poinformowano także, że przeprowadzono szczegółową analizę 86 przypadków wystąpienia zakrzepicy w żyłach mózgu, brzucha oraz tętnicach, w tym 18, które zakończyły się zgonem.

„Jednym z prawdopodobnych wyjaśnień połączenia zakrzepów krwi i małej liczby płytek krwi jest odpowiedź immunologiczna prowadząca do stanu podobnego do tego, jaki czasami obserwuje się u pacjentów leczonych heparyną” – przekazała agencja, jednocześnie zapowiadając pracę nad kolejnymi badaniami.

Pierwsze przypadki na początku marca

Austria była pierwszym państwem, które na początku marca wstrzymało stosowanie szczepionki tej firmy po tym, jak krótko po szczepieniu zmarła 49-letnia kobieta, u której stwierdzono problemy z krzepliwością krwi, a druga 35-letnia kobieta doznała zatoru płucnego krwi i była leczona w szpitalu.

Po zawieszeniu użycia przez Austrię kolejne państwa zaczęły wycofywać produkt z użycia całkowicie, dla konkretnych grup wiekowych lub pojedyncze serie.

11 marca Dania tymczasowo zawiesiła użycie szczepionek przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca, a Włochy wycofały jedną partię szczepionki tego koncernu.

Później kolejne państwa podejmowały podobną decyzję – Niemcy, Szwecja, Francja czy Hiszpania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

ale "państwa członkowskie" nie mają dogadanej fabryki tej firmy a Polska ma, więc będzie szczepić AZtem do ostatniego obywatela...

G
Gość
8 kwietnia, 16:10, Gość:

Cha cha znowu gdy kto wzią zaszczyk i jusz mu głosy w głowi karzą co robić albo ma za krzepy a jakaś EMA muwi że wszysko OK. Stop temu!

Tobie to pilnie by się przydały korepetycje z języka polskiego.

G
Gość

Cha cha znowu gdy kto wzią zaszczyk i jusz mu głosy w głowi karzą co robić albo ma za krzepy a jakaś EMA muwi że wszysko OK. Stop temu!

Wróć na i.pl Portal i.pl