Na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach 14 marca 2023 roku funkcjonariusze CBA zatrzymali prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego w śledztwie dotyczącym korupcji.
Usłyszał prokuratorskie zarzuty
- Prokurator przedstawił Jarosławowi G. łącznie pięć zarzutów przyjęcia korzyści majątkowych w łącznej kwoce 40 tysięcy złotych w związku z pełnieniem funkcji publicznej prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego. Czyny zarzucone podejrzanemu zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności - mówi w rozmowie z portalem i.pl Karol Borchólski z działu prasowego Prokuratury Krajowej.
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokuratura skierowała do sądu wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.
- Sąd uznał, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo popełnienia zrzucanego podejrzanemu czynu, ale nie zastosował wobec Jarosława G. środków zapobiegawczych stwierdzając, że materiał dowodowy zabezpieczony przez prokuratora jest kompletny. W ocenie prokuratury jedynie środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania jest w stanie w pełni zabezpieczyć dalszy tok postępowania, a w szczególności zapobiec ewentualnemu matactwu ze strony podejrzanego, dlatego też prokurator nie zgadza się z decyzją sądu i skieruje zażalenie na to postanowienie - wyjaśnia nam Karol Borchólski.
Za załatwienie jakich spraw miały być łapówki?
Jak nieoficjalnie udało się dowiedzieć portalowi i.pl, korupcyjne zarzuty mają dotyczyć m.in. przyjęcia łapówek w zamian za załatwienie pracy jednej osobie w kilku szkołach, a także w zamian za uzyskanie tytułu prawnego do działki, stanowiącej własność Urzędu Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.
Apel prokuratury
Prokuratura przypomina, że zgodnie z art. 229 § 6 kk i art. 230 a § 3 k.k. sprawca przestępstwa udzielenia korzyści majątkowej osobie pełniącej funkcję publiczną oraz sprawca płatnej protekcji - nie podlega karze, jeżeli korzyść lub jej obietnica zostały przyjęte, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten dowiedział się o popełnionym przestępstwie.
Prokuratura apeluje do osób, które udzieliły korzyści majątkowej Jarosławowi G., aby w celu skorzystania z klauzuli niekaralności zgłaszały się do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach lub do CBA.
mm
