- Wydaje się, że ryzyko wojny na obszarze OBWE jest obecnie większe niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 30 lat – stwierdził minister Rau na posiedzeniu Stałej Rady OBWE. Zapowiedział, że polskie przewodnictwo w organizacji zaangażuje się w rozwiązywanie problemów dotyczących bezpieczeństwa. Szef polskiej dyplomacji podkreślił przy tym otwartość na dialog.
Rau sporo miejsca poświęcił Ukrainie, podkreślając, że OBWE jest dobrze przygotowana do pomocy w łagodzeniu istniejących sporów. Zadeklarował skupienie się na pokojowym rozwiązaniu konfliktu, zgodnie z porozumieniami mińskimi i z pełnym poszanowaniem suwerenności, integralności terytorialnej i jedności tego kraju w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową. Szef polskiej dyplomacji, wyrażając uznanie dla Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE na Ukrainie (SMM), zaapelował o przedłużenie jej mandatu poza 31 marca 2022.
Zbigniew Rau nawiązał do historii Polski oraz do jej doświadczenia oporu wobec imperialnych aspiracji sąsiadów. - Ponieważ jesteśmy narodem o traumatycznej historii, który bardzo skorzystał na pokoju w Europie, doskonale wiemy, które propozycje służą pokojowi, a które mu zagrażają. Będziemy dzielić się tym doświadczeniem podczas naszego przewodnictwa w OBWE - zapowiedział szef polskiego MSZ.
Prezydencja Polski w OBWE rozpoczęła się 1 stycznia i potrwa do końca 2022 roku. To drugie przewodnictwo naszego kraju w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, poprzednie miało miejsce w 1998 r. OBWE skupia 57 państw, w których mieszka ponad miliard ludzi.
