Ofertę pomocy przy wyjaśnianiu zbrodni, których dokonano w podkijowskiej Buczy, przesłano stronie ukraińskiej oraz do prokuratorów z Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze z inicjatywy ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.
W gotowości czekają już polscy prokuratorzy z zespołu śledczego, który już zajmuje się sprawą wojny napastniczej i zbrodni popełnianych przez siły zbrojne Rosji na terytorium Ukrainy.
"Śledztwo w sprawie napaści Rosji na Ukrainę polska prokuratura wszczęła 28 lutego 2022 r. Celem śledztwa jest przede wszystkim szybkie zabezpieczenie materiału dowodowego obrazującego zbrodnie wojenne popełniane przez siły zbrojne agresora na terytorium Ukrainy" - wyjaśniono w komunikacie Prokuratury Krajowej.
Polscy śledczy koncentrują się przede wszystkim na gromadzeniu i dokumentowaniu relacji świadków zbrodni wojennych, w tym przesłuchaniach obywateli Ukrainy i innych państw, którzy przybyli do Polski w związku z trwającą wojną. Polscy prokuratorzy ustalają także dane osób pokrzywdzonych oraz zabezpieczają zdjęcia i filmy dokumentujące zbrodnie wojenne.
W sprawie napaści Rosji na Ukrainę powołano już wspólny zespół śledczy pomiędzy Ukrainą, Litwą i Polską, który umożliwi bezpośrednią wymianę dowodów i spowoduje uproszczenie procedur prawnych.
Prokuratura Krajowa apeluje o zgłaszanie się do prokuratur ukraińskich uchodźców w celu złożenia zeznań i przekazywania dowodów zbrodni dokonywanych w czasie trwającej wojny. "W przypadku braku możliwości osobistego stawiennictwa świadka prokuratorzy lub wykonujący czynności w śledztwie funkcjonariusze dokonają przesłuchania w miejscu dogodnym dla uchodźcy. Przesłuchiwane są wyłącznie osoby, których stan psychofizyczny na to pozwala tylko i wyłącznie, gdy wyrażą na nie zgodę. Zapewniony jest również udział w czynnościach biegłego psychologa" - zaznaczono w komunikacie.
