ZERO WASTE - CO TO ZNACZY? JAK WYGLĄDA ŻYCIE BEZ ŚMIECI?
Zero waste to styl życia, polegający na ograniczaniu produkcji śmieci, ograniczanie się w wielu aspektach naszej codzienności, a także wykorzystywanie istniejących już odpadów.
Przeczytaj także:
W obecnych czasach, czasach wszechobecnego plastiku i innych opakowań do żywności i artykułów przemysłowych, jest to dość trudne, ale rośnie liczba osób, którzy próbują ograniczyć ilość odpadów, przez mniejsze i większe wyrzeczenia.
ZERO WASTE - PODSTAWOWE ZASADY
Zobacz podstawowe zasady zero waste - przejdź do galerii:
Zero waste - co to znaczy? Zero waste, życie bez śmieci. Bea...
BEA JOHNSON - "ZERO WASTE HOME". ŻYCIE BEZ ŚMIECI DAJĄ SZCZĘSCIE
Prekursorką ruchu jest Bea Johnson, z pochodzenia Francuzka, mieszkająca w Stanach Zjednoczonych, autorka książki "zero waste home". Zasłynęła tym, że roczny urobek śmieci, których nie udało jej się ponownie użyć, przetworzyć lub zakompostować, zmieściła w jednym słoiku.

ZERO WASTE POLSKA - ZERO WASTE PO POLSKU
W Polsce najprężniej działającą grupą na Facebooku jest Zero Waste Polska. Członkowie grupy dzielą się pomysłami na ograniczenie odpadów i wykorzystanie istniejących.
ZERO WASTE - PORADY NA FACEBOOKU
ZERO WASTE LITERATURA
Jeśli chcielibyście sięgnąć po fachową literaturę - to pozycje książkowe znajdziecie poniżej, ale pamiętajcie, jeśli już przyswoicie wiedzę, to nie trzymajcie zbędnych książek na półce - przekażcie dalej np. na facebookowej grupie zero waste, sprzedajcie w internecie, zanieście do antykwariatu lub przekażcie do sklepu charytatywnego.
- "Pokochaj swój dom" Bea Johnson
- "Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej" Katarzyna Wągrowska
- "Styl życia Zero Waste. Śmieć mniej, żyj lepiej" Amy Krost
ZERO WASTE - BLOGI, STRONY INTERNETOWE
Warto zajrzeć też do internetu, aby poszukać porad na blogach propagujących zero waste". Polecamy strony:
Czy jesteście zero waste?
W komentarzach wpisujcie Wasze sposoby na bycie zero waste! Dzielcie się stronami, z których czerpiecie inspirację!
Jakie perełki można wyszperać ze śmietnika?

Resztki jedzenia wykorzystuj do innych dań. Fusy z kawy jako nawóz do kwiatów lub do peelingu. A te odpadki spożywcze, które się do tego nie nadają, kompostuj. Nawet w domu możesz zrobić mały kompostownik. Powstanie w nim biohumus - ekologiczny nawóz do roślin.
Wiesz, że niektóre rośliny odrastają np. por, sałata rzymska, natka z pietruszki. Wystarczy tylko wsadzić je do doniczki. 123RF
W Szwecji składuje się tylko 3 proc. odpadów, a resztę śmieci się przetwarza. Z odzyskanego szkła mogą powstawać na przykład kafelki, z plastiku - kurtki polarowe, a z papieru - klosze i doniczki. Biznes przetwarzania śmieci przynosi niezłe zyski. Czy w Polsce ma szansę się rozwinąć? Jak ze śmieci robi się paliwo? Opowiedział o tym w "Dzień Dobry TVN" Łukasz Kijek. Czy śmieci to rzeczywiście żyła złota?
Źródło:Dzień Dobry TVN
POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:
