"Zero za zero" lub odwet. Europejscy ministrowie są jednomyślni

Eryk Kołodziejek
Opracowanie:
Szefczovicz potwierdził wcześniejsze słowa przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen o ofercie dla USA dotyczącej zerowych stawek na import i eksport samochodów.
Szefczovicz potwierdził wcześniejsze słowa przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen o ofercie dla USA dotyczącej zerowych stawek na import i eksport samochodów. PAP
Podczas nadzwyczajnego spotkania w Luksemburgu, ministrowie handlu krajów Unii Europejskiej zgodzili się na konieczność przygotowania ceł odwetowych w odpowiedzi na amerykańskie taryfy. Jednocześnie podkreślili, że negocjacje z USA w sprawie obniżenia stawek celnych pozostają priorytetem. UE jest gotowa do utrzymania propozycji wzajemnych zerowych stawek na towary przemysłowe.

Spis treści

Wspólne stanowisko unijnych ministrów

Pod przewodnictwem wiceministra rozwoju Michała Baranowskiego, który reprezentował Polskę jako kraj przewodniczący Radzie UE, ministrowie handlu z państw członkowskich wyrazili jednomyślność w kwestii odpowiedzi na decyzję USA o nałożeniu dodatkowych ceł na produkty z UE. Baranowski podkreślił, że takie działania mogą zaszkodzić amerykańskim konsumentom, a także nie przyniosą korzyści Europie.

Wiceminister zaznaczył, że priorytetem pozostaje "plan A", czyli kontynuacja dialogu z USA. "Plan B", czyli przygotowanie odpowiedzi na amerykańskie cła, jest rozważany jako kolejny krok.

Naszym celem z pewnością nie jest eskalacja, ale negocjacje – podkreślił Baranowski.

Propozycja ceł odwetowych

Komisarz ds. negocjacji handlowych z USA, Marosz Szefczovicz, poinformował, że wieczorem do krajów członkowskich trafi propozycja ceł odwetowych, które mają być odpowiedzią na amerykańskie taryfy na stal i aluminium. Państwa członkowskie będą głosować nad tą propozycją w środę, a do jej odrzucenia potrzebna jest większość 15 krajów, które stanowią 65% ludności UE. Lista ceł odwetowych nie jest nowa, lecz odświeżona wersja z czasów pierwszej prezydentury Donalda Trumpa.

Czytaj też: Cła Trumpa wchodzą w życie. Czy polscy rolnicy mają się czego bać?

Pierwsza część ceł ma wejść w życie 15 kwietnia, a druga w połowie maja. Dopiero po tym UE zacznie pracować nad odpowiedzią na taryfy dotyczące samochodów oraz tzw. cła wzajemne.

Negocjacje handlowe z USA

Po spotkaniu w Luksemburgu Szefczovicz potwierdził wcześniejsze słowa przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen o ofercie dla USA dotyczącej zerowych stawek na import i eksport samochodów. Jak zaznaczył, opcja ta była omawiana z amerykańskim sekretarzem handlu Howardem Lutnickiem podczas spotkania w lutym. Szefczovicz wyraził nadzieję na kontynuację rozmów w przyszłości.

Samochody mają duże znaczenie symboliczne dla naszych amerykańskich partnerów, więc porównywaliśmy liczby dotyczące importu, eksportu i całego segmentu przemysłu samochodowego - powiedział Szefczovicz.

Zwrócił uwagę, że choć cła na pojazdy osobowe w USA były niższe, to w przypadku vanów i pickupów sytuacja była inna, co wskazywało na pewną równowagę.

Inne sektory przemysłowe

Oprócz samochodów, Szefczovicz wspomniał także o chemikaliach, produktach farmaceutycznych, plastiku, maszynach i innych produktach przemysłowych. Wymiana "zero za zero" pomiędzy UE a USA funkcjonowała już wcześniej, np. w handlu napojami alkoholowymi.

Komisarz zaznaczył, że UE nie zamierza podejmować w rozmowach z USA kwestii podatku VAT, który przez Waszyngton jest postrzegany jako bariera pozacelna. Podkreślił, że VAT jest integralną częścią systemu podatkowego w Europie i ważnym źródłem dochodów dla krajowych budżetów, dlatego nie podlega negocjacjom handlowym.

Obecnie jesteśmy na wczesnym etapie dyskusji, ponieważ USA postrzegają taryfy nie jako krok taktyczny, ale jako środek naprawczy. Jesteśmy w pełni przygotowani, aby usiąść przy stole negocjacyjnym, kiedy tylko nasi amerykańscy partnerzy będą gotowi – dodał Szefczovicz.

Podkreślił, że mimo otwartości UE na negocjacje i preferowania dialogu, nie zamierza czekać w nieskończoność i jest gotowa bronić swoich interesów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl