O miłosnych przypadkach pacjentów mówi łódzki ratownik
Nikt w pogotowiu nie prowadzi statystyk, czy wiosną wzrasta liczba interwencji związanych z uczuciami. Ale ratownicy medyczni, którzy niejedno już widzieli, mogliby długi opowiadać o "domowym leczeniu niewierności" gdy żona wymierza sprawiedliwość mężowi, który nie dochował przysięgi małżeńskiej. Jedna rozbija zdrajcy głowę tym czym ma pod ręką, inna sięga po ostre narzędzie.
Jedna z sytuacji. Ratownicy przyjeżdżają do mieszkania w bloku, a tam na podłodze w kuchni leży mężczyzna w nożem w klatce piersiowej. Nad nim stoi wkurzona jego lepsza połowa. Sama wezwała pomoc. Oboje mieli dużo szczęście, bo ostrze poza przecięciem skóry nie poczyniło większych szkód.
Tragedia w mieszkaniu na Bałutach. Nie żyje nieszczęśliwie z...
W Łódzkiem jest kilka "złamanych serc" w roku
Pacjent wygląda jakby miał zawał ale nie ma zatkanych tętnic - takich przypadków spowodowanych nadmiernymi emocjami łódzkie pogotowie realizuje kilka w roku. Ma to swoją medyczną nazwę - kardiomiopatia Tako Tsubo czyli po polsku
"zespół złamanego serca", ostra niewydolność serca spowodowana silnymi negatywnymi emocjami, na przykład rozstaniem z partnerem.
"Złamane serca" częściej mają kobiety. - Kardiomiopatia TakoTsubo przebiega dokładnie z takimi samymi objawami jak zawał mięśnia sercowego - pacjent się poci, ma bóle w klatce piersiowej oraz zmiany w EKG charakterystyczne w zawale serca. Taki chory trafia na oddział kardiologii interwencyjnej gdzie ma wykonaną koronografię - dodaje Adam Stępka. - Rozpoznanie zespołu złamanego serca lekarze stawiają po wykluczeniu zamknięcia naczynia. Zespól złamanego serca tak jak zawał mięśnia sercowego też może uszkodzić serce, prowadzić do jego niewydolności. Często kolejny taki epizod u tego samego pacjenta ma cięższy przebieg niż pierwszy. W Łodzi w każdej pracowni hemodynamiki na oddziale kardiologii interwencyjnej diagnozuje się kilka takich przypadków w roku, częściej u kobiet niż u mężczyzn - mówi.
Znany łódzki przedsiębiorca i... sekretarka
Ratownicy medyczni z łódzkiego pogotowia udzielali pomocy znanemu przedsiębiorcy, u którego doszło do zatrzymania krążenia. Pan wcześniej miło spędzał czas z sekretarką co jakiś czas wychodząc do łazienki aby wspomóc się lekiem na potencję.
SEKSUALNE IGRASZKI - CO WIESZ NA TEN TEMAT
- Kiedyś były to historie, które zdarzały się panom w szóstej i siódmej dekadzie życia - mówi Adam Stępka, ratownik medyczny łódzkiego pogotowia. - Ale ponieważ choroby krążenia dotyczą coraz młodszych pacjentów, to i zatrzymanie krążenia po nadmiernym spożyciu leków na potencję typu viagra zdarza się panom w wieku mniej dojrzałym niż kiedyś. Tego typu leki obniżają ciśnienie. Jeśli ktoś ma chorobę niedokrwienną serca, to lepiej przed ich zażyciem konsultować się z lekarzem. Także sięgając po te sprzedawane bez recepty.
