Źle, gdy nie ustoisz na jednej nodze. Możesz być bardziej narażony na udar mózgu

Chris Smith
Marvin 101 [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5-2.0-1.0)], via Wikimedia Commons
Jeśli stojąc na jednej nodze, masz problem z utrzymaniem równowagi, może to świadczyć o znacznie większym problemie niż nadmierne spożycie alkoholu podczas przyjęcia bożonarodzeniowego.

Osoby w średnim wieku i starsze, które nie są w stanie utrzymać równowagi, stojąc na jednej nodze dłużej niż 20 sekund, są bardziej narażone na udar mózgu - odkryli japońscy naukowcy. Ochotnicy, którzy nie potrafili utrzymać dłużej równowagi, osiągnęli słabsze wyniki w teście badającym spadek zdolności umysłowych, co wskazuje na to, że może istnieć związek między zaburzeniem równowagi a demencją.

- Umiejętność utrzymania równowagi na jednej nodze to bardzo ważny test pozwalający ocenić zdrowie naszego mózgu - tłumaczy Yasuharu Tabara, naukowiec z Uniwersytetu Kyoto, który kierował wspomnianym badaniem. - Osoby, które mają problem z równowagą, powinny natychmiast zgłosić się do lekarza, bo może to wskazywać zwiększone zagrożenie chorobą mózgu lub spadkiem zdolności kognitywnych.

W japońskim eksperymencie uczestniczyło 1400 ochotników w wieku powyżej 50 lat. Naukowcy poprosili ich, by tak długo, jak to tylko możliwe, stali na jednej nodze z otwartymi oczyma. W tym czasie poddano ich obrazowaniu metodą rezonansu magnetycznego, które miało wykazać ewentualne uszkodzenia naczyń mózgowych.

Jedna trzecia ochotników, u których rezonans wykazał ponad dwa "ciche udary" lub mikrokrwawienia mózgowe, nie była w stanie ustać na jednej nodze przez 20 sekund. Dla porównania - w grupie, u której nie stwierdzono uszkodzeń w mózgu, problem z utrzymaniem równowagi miała mniej więcej co dziesiąta osoba, donoszą naukowcy na łamach specjalistycznego magazynu "Stroke". "Stwierdzono, że zaburzenia równowagi mają związek z wczesnymi zmianami patologicznymi w mózgu i spadkiem wydolności funkcjonalnej nawet u pozornie zdrowych badanych" - piszą badacze.

Wiele osób, u których stwierdzono zaburzenia równowagi, uzyskało również słabe wyniki w teście zdolności poznawczych badającym zagrożenie demencją. Zdaniem dr. Tabary lekarze powinni przeprowadzać test równowagi u pacjentów w starszym wieku.

Jedna trzecia ochotników, u których rezonans magnetyczny wykazał ponad dwa "ciche udary" lub mikrokrwawienia mózgowe, nie była w stanie ustać na jednej nodze przez 20 sekund

- To, jak długo pacjent potrafi ustać na jednej nodze, jest bardzo prostym wskaźnikiem zaburzeń równowagi i może być wynikiem nieprawidłowości w mózgu - tłumaczy.

- Choroba małych naczyń mózgowych niszczy naczynia krwionośne w mózgu - wyjaśnia Madina Kara z organizacji Stroke Association. - Schorzenie to jest przyczyną jednej czwartej niedokrwiennych udarów mózgu. Może też prowadzić do demencji naczyniowej. Japońskie badanie wskazuje, że u osób starszych, mających problemy z utrzymaniem równowagi, występują też oznaki rozwoju choroby małych naczyń mózgu. Lepsze zrozumienie tego schorzenia pomoże nam dokładniej rozpoznawać osoby z grupy zwiększonego ryzyka.

Clare Walton z Alzheimer's Society powiedziała: - W badaniu nie uwzględniono poziomu sprawności fizycznej i ruchowej, dlatego trudno wyciągać jakieś generalne wnioski na temat zdrowia mózgu na podstawie testu równowagi podczas stania na jednej nodze.

Prostota tych badań pozwoli jednak na lepsze monitorowanie ludzi w starszym wieku. Jest to wskazówka, by tego typu badania prowadzono jak najczęściej, w końcu nic to nie kosztuje. Jak dodają japońscy badacze, ludzie sami powinni sobie od czasu do czasu zafundować takie "badanie" i jeśli wyjdzie z niego, że mamy problemy z dłuższym ustaniem na jednej nodze, dostajemy jasny przekaz, że coś zaczyna szwankować w naszym organizmie.

Wróć na i.pl Portal i.pl