Żłobki i przedszkola otwarte od 6 maja. Czy plan rządu dotyczy wszystkich dzieci? Szczegóły otwarcia żłobków i przedszkoli. Co z zasiłkami?

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Fot. Mariusz Kapala / Polska Press
- Od 6 maja chcemy dopuścić możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli. Ostateczne decyzje będą podejmowane każdorazowo w odniesieniu do każdego żłobka, przedszkola przez organy założycielskie - powiedział premier Mateusz Morawiecki na środowej konferencji prasowej. Nie ma jednak jeszcze wytycznych, na jakich warunkach otwarcie przedszkoli będzie możliwe.

W minionym tygodniu rząd podjął decyzję o przedłużeniu zamknięcia szkół do 24 maja. Poinformowano też, ze egzaminy maturalne odbywać się będą od 8 czerwca tylko w formie pisemnej, a ośmoklasisty odbędą się w dniach 16-18 czerwca. Pierwotnie mówiło się, że zamknięcie do 24 maja będzie dotyczyło również żłobków i przedszkoli, jednak dziś okazało się, że te placówki zostaną otwarte dużo szybciej.

Żłobki i przedszkola otwarte od 6 maja.

- W drugiej fazie poluzowania obostrzeń, od 6 maja chcemy dopuścić możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli - ogłosił premier na środowej konferencji prasowej.

- Ostateczne decyzje będą podejmowane każdorazowo w odniesieniu do każdego żłobka, przedszkola przez organy założycielskie. My to umożliwiamy i wytyczne ministra zdrowia będą jednocześnie określały warunki, na jakich to otwarcie będzie możliwe - zapowiedział Mateusz Morawiecki. Na razie wytycznych z resortu zdrowia, dotyczących przedszkoli nie ma.

Premier dodał, że dla osób, które nie będą mogły swoich pociech oddać do przedszkola, odprowadzić do żłobka, dalej będzie stosowany zasiłek opiekuńczy.

Które przedszkola i żłobki będą otwarte?

Wiadomo już, że decyzja o otwarciu żłobka lub przedszkola ma być podejmowana po uwzględnieniu wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego i "podmiotów nadzorujących". Ustalane są nadal kwestie organizacyjne - np. to, ile dzieci może przypadać w obecnej sytuacji na jednego opiekuna lub nauczyciela.

Wszystko wskazuje więc na to, że od 6 maja nie wszystkie żłobki i przedszkola zostaną otwarte. Istotna będzie m.in. decyzja danego samorządu, który może stwierdzić, że na jego terenie te placówki muszą pozostać zamknięte. Rząd zapewnił jednak, że będzie oferował pomoc w zapewnieniu odpowiednich środków higienicznych i sanitarnych, aby żłobki i przedszkola wznowiły działalność.

Otwarcie żłobków - są szczegóły

W środę po południu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które odpowiada za żłobki, przedstawiło wytyczne dot. otwierania placówek.

Prowadzący mogą podjąć decyzję o ograniczeniu liczby dzieci w żłobku, klubie dziecięcym oraz u dziennego opiekuna. Nie narzucono jednak liczby dzieci przypadających na opiekuna. Osoby odpowiedzialne za prace żłobków będą musiały zebrać zdalnie dane od rodziców, m.in. telefonicznie lub mailowo.

Dodatkowo to również prowadzący muszą zapewnić środki higieniczne i dezynfekujące, które są niezbędne do funkcjonowania żłobka. W razie potrzeby - jak czytamy w wytycznych - pracownicy żłobka mogą zostać wyposażeni przez organ prowadzący w środki ochrony osobistej, takie jak przyłbice, rękawiczki czy fartuchy ochronne.

Zakaz przynoszenia zabawek

Jednocześnie resort rodziny poinformował o zakazie przynoszenia przez dzieci swoich zabawek z domów. Place zabaw, przylegające do żłobków, będą jednak mogły być użytkowane. To samo dotyczy zabawek należących do instytucji - one również mogą być używane, jednak należy je dezynfekować. W przypadku, gdyby dyrektor nie był w stanie zapewnić dezynfekcji jakiegoś obszaru, należącego do placówki, teren ten musi zostać oddzielony taśmą od reszty budynku. Oprócz tego żłobki mają obowiązek zrezygnowania z mycia zębów dzieci w placówkach.

Wszyscy dyrektorzy zostali też zobligowani do umieszczenia pojemników z płynem dezynfekującym przy wejściu do żłóbków i innych placówek.

Pełne wytyczne dla dyrektorów placówek znajdują się na stronie ministerstwa oraz w poniższym wpisie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl