Zmarł Jerzy Urban. Kim był i czym zajmował się Jerzy Urban? Archiwalne zdjęcia Urbana

Maja Czech
Maja Czech
W poniedziałek 3 października 2022 polskie media obiegła wiadomość o śmierci Jerzego Urbana. Przypominamy, kim był i czym zajmował się naczelny tygodnika "NIE". Jerzy Urban żył 89 lat.

Jerzy Urban nie żyje

Oficjalna wiadomość o śmierci Jerzego Urbana pojawiła się 3 października 2022 roku. Informację podał Tygodnik Nie za pośrednictwem social mediów.

Informację o śmierci potwierdziła również jego żona, Małgorzata Daniszewska. 

Kim był Jerzy Urban?

Jerzy Urban był założycielem i redaktorem naczelnym tygodnika "NIE". Funkcję tę obejmował nieprzerwanie od 1990 roku. Pismo ma charakter satyryczny i krytyczny głównie wobec polskiej polityki.

Jak pisze portal i.pl, w 1992 roku senator Ryszard Bender określił Urbana mianem „Goebbelsa stanu wojennego”. Sprawa trafiła do sądu. Po 13 latach, w 2005 roku, Sąd Najwyższy wydał ostateczną opinię, że Bender miał prawo użyć takiego porównania w zakresie stylu uprawianej przez Jerzego Urbana propagandy i to określenie na stałe do niego przylgnęło.

We wrześniu 1984 roku ukazał się felieton "Seanse nienawiści" Jerzego Urbana, krytykujący ks. Jerzego Popiełuszkę jako Savonarolę antykomunizmu

Jerzy Urban nie zaprotestował też przeciwko nagonce Ministerstwa Spraw Wewnętrznych kierowanego przez gen. Czesława Kiszczaka na osoby homoseksualne w latach 80. W 1986 pytany o akcję „Hiacynt” w wywiadzie dla amerykańskiej prasy zaprzeczył, jakoby kiedykolwiek miała ona miejsce.

Jerzy Urban - wiek

Jerzy Urban przyszedł na świat w 1933 roku, 3 sierpnia. Urodził się w Łodzi, jako syn Jana Urbacha - dziennikarza i współwłaściciela dziennika "Głos Poranny".

Jerzy Urban - pochodzenie

Pierwotne nazwisko publicysty brzmiało Urbach. Pochodzi on z asymilowanej rodziny żydowskiej, zaangażowanej w robotnicze środowisko w Łodzi. Po wybuchu II Wojny Światowej cała rodzina przeniosła się do Lwowa, a następnie ukrywała się na Kresach Wschodnich.

Jerzy Urban - wykształcenie

W latach 1951-1954 Jerzy Urban studiował na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Dyplomu jednak nigdy nie uzyskał. Jeszcze będąc studentem rozpoczął aktywną działalność w zawodzie, a w 1956 roku został kierownikiem działu politycznego tygodnika "Po prostu".

Jerzy Urban w PRL-u

Od roku 1981 do 1989 Urban zajmował stanowisko rzecznika prasowego Rady Ministrów. W ramach swoich obowiązków nadzorował min. urząd cenzorski.

Od 1986 r. wspólnie ze Stanisławem Cioskiem i szefem wywiadu MSW gen. Władysławem Pożogą opracowywał dla gen. Jaruzelskiego analizy polityczne i propozycje działań. Został członkiem powołanego przez Biuro Polityczne sztabu, mającego nadzorować przygotowania do Okrągłego Stołu i jego przebieg.

Następnie przez pół roku był ministrem-członkiem Rady Ministrów i przewodniczącym Komitetu do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja".

Jerzy Urban - religia

Jerzy Urban był zadeklarowanym ateistą, który nie ukrywał swojej niechęci do kościoła katolickiego. Wielokrotnie publikował treści prowokacyjne i satyryczne dotyczące kleru i kościoła.

Jerzy Urban - żona i dzieci

Publicysta żonaty był dwukrotnie. Razem z pierwszą żoną, doczekał się córki Aleksandry.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmarł Jerzy Urban. Kim był i czym zajmował się Jerzy Urban? Archiwalne zdjęcia Urbana - Dziennik Bałtycki

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rydzyk
komunistyczny piesek.
Wróć na i.pl Portal i.pl