Zmiany od 1 lipca dotyczące importu tzw. małych przesyłek spoza Europy. "Dzięki temu uczciwi przedsiębiorcy, nie będą eliminowani z rynku"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Jak wskazuje Ministerstwo Finansów, celem wprowadzonej ustawy jest zapewnienie uczciwej konkurencji dla przedsiębiorców z UE.
Jak wskazuje Ministerstwo Finansów, celem wprowadzonej ustawy jest zapewnienie uczciwej konkurencji dla przedsiębiorców z UE. Szymon Starnawski/ Polska Press
- 1 lipca 2021 r. wchodzi w życie ustawa z 20 maja 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wprowadzająca nowe zasady opodatkowania VAT handlu elektronicznego, przewidziane w unijnym pakiecie VAT e-commerce- przypomina Ministerstwo Finansów. - Nasza platforma jest przygotowana na zmiany VAT w Unii Europejskiej- informuje nas Biuro Prasowe AliExpress.

Jak wskazuje Ministerstwo Finansów, celem wprowadzonej ustawy jest ułatwienie handlu internetowego między krajami UE, uszczelnienie VAT w zakresie importu tzw. małych przesyłek spoza Europy i zapewnienie uczciwej konkurencji dla przedsiębiorców z UE.

- W czasie rosnących obrotów handlu internetowego kluczowe jest dostosowanie prawa do jego specyfiki. To szczególnie ważne dla rodzimych pośredników, portali aukcyjnych i sprzedażowych, które zmagają się często z nieuczciwą konkurencją spoza UE. Wdrożenie pakietu e-commerce wyrówna szanse pomiędzy uczciwie działającymi firmami, a konkurencją, która zalewa polski rynek tańszymi paczkami. Dzięki temu uczciwi przedsiębiorcy, nie będą eliminowani z rynku– komentuje minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński, cytowany w komunikacie.

Zgodnie z nowymi regulacjami, istotne zmiany obejmą zasady opodatkowania VAT dla polskich przedsiębiorców działających w branży e-handlu, "dokonujących transgranicznych dostaw towarów i świadczących transgraniczne usługi unijnym konsumentom (transakcje B2C)."

Jak wskazuje wiceminister finansów Jan Sarnowski, cytowany w komunikacie, "nowe unijne przepisy uniemożliwią napływ do krajów UE paczek bez VAT i uproszczą formalności związane z handlem w Internecie pomiędzy krajami Unii Europejskiej" - Przykładowo polskim sklepom internetowym, które dzięki nowym procedurom nie będą musiały już oddzielnie rejestrować się na potrzeby VAT w każdym kraju, do którego wysyłają przesyłki. Nie będą musiały się tam rozliczać i nie będą tracić czasu na zapoznanie się z funkcjonującymi tam procedurami- wyjaśnia.

"Nasza platforma jest przygotowana na zmiany VAT w Unii Europejskiej"

- Nasza platforma jest przygotowana na zmiany VAT w Uni Europejskiej i tak jak obecnie będziemy ciągle umacniać nasz kontakt z użytkownikami- czytamy w odpowiedzi udzielonej nam przez Biuro Prasowe AliExpress.

W dalszej części Biuro tłumaczy, że firma "zainwestowała duże środki w Polsce", w związku z tym firma jest "solidnie przygotowana. - Rozpoczynamy 3 miesięczny projekt promocyjny na AliExpress, aby dać naszym lojalnym użytkownikom w Polsce możliwość niezliczonych zniżek w tym czasie. Pierwsza część to nasz festiwal, Letnia wyprzedaż, który rozpoczął się 21 czerwca- napisano.

Jak wskazuje Ministerstwo Finansów, celem wprowadzonej ustawy jest zapewnienie uczciwej konkurencji dla przedsiębiorców z UE.

Zmiany od 1 lipca dotyczące importu tzw. małych przesyłek sp...

Najważniejsze rozwiązania wskazane przez Ministerstwo Finansów:

  • Modyfikacja dotychczasowego modelu sprzedaży wysyłkowej na rzecz unijnych konsumentów poprzez wprowadzenie wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO).
  • Ustanowienie nowej kategorii transakcji sprzedaży unijnym konsumentom towarów importowanych spoza terytorium UE (SOTI).
  • Uproszczenie rozliczenia VAT w międzynarodowym handlu online za pomocą „jednego okienka” w ramach nowych procedur One Stop Shop (OSS) oraz Importowy One Stop Shop (IOSS).
  • Wprowadzenie uproszczonej procedury w zakresie deklarowania i odroczenia płatności VAT z tytułu importu towarów w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 150 euro (USZ).
  • Nowa rola operatorów interfejsów elektronicznych (np. platform cyfrowych) w rozliczaniu VAT od dokonywanych za ich pośrednictwem dostaw towarów na rzecz konsumentów w UE.
  • Obowiązek prowadzenia przez operatorów interfejsów elektronicznych nowej ewidencji dotyczącej sprzedawanych za ich pośrednictwem towarów i usług dla unijnych konsumentów.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl