Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentu działająca w Kurii Rzymskiej wydała notę dotyczącą zmian w świętowaniu Środy Popielcowej. Przewidziane przy posypaniu głowy popiołem słowa: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz” albo „Nawracajcie się i wierzcie Ewangelii” kapłan wypowie tylko raz (po poświęceniu popiołu) w odniesieniu do wszystkich, a nie przy każdym posypaniu głowy popiołem.
Jakie jest znaczenie obrzędu? - pytamy duszpasterza.
- Obrzęd posypania głów popiołem to znak pokuty i potrzeby ciągłego nawracania się, dlatego powtarzamy ten obrzęd co roku. Popiół jest symbolem śmiertelności, ułomności oraz ludzkiej słabości. Przypomina, że życie ograniczane i skoncentrowane tylko na doczesności obraca się w proch i nic po nim nie zostaje. Chrześcijanin, choć słaby i grzeszny, z Bożą pomocą zmienia swoje myślenie, czyli nawraca się. Zwracając swoje serce ku Ewangelii dostrzega szerszą perspektywę życia wymykającą się śmiertelności - wyjaśnia ks. Adam Jaszcz, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Lublinie.
W swojej nocie Kongregacja przypomina także kapłanom o potrzebie noszenia maseczek podczas obrzędu oraz dezynfekcji rąk.
Środa Popielcowa wypada 17 lutego. Tego dnia wierni są zobowiązani do uczestnictwa w mszy świętej.
Post w czasie niepokoju
Tuż przed rozpoczęciem Wielkiego Postu orędzie przygotowujące wiernych do przeżywania tego okresu wygłosił papież Franciszek. W swoim orędziu wielokrotnie odwoływał się do trwającej pandemii koronawirusa.
- W obecnym kontekście niepokoju, w którym żyjemy i w którym wszystko wydaje się kruche i niepewne, mówienie o nadziei może wydawać się prowokacją. Czas Wielkiego Postu jest jednak po to, aby z nadzieją zwrócić nasze spojrzenie ku cierpliwości Boga, który nadal troszczy się o swoje stworzenie, podczas gdy my często traktowaliśmy je źle. Jest to nadzieja na pojednanie, do którego św. Paweł gorąco nas wzywa: „pojednajcie się z Bogiem” - powiedział Ojciec Święty.
- Przebiegli milę morską i chlup do lodowatej wody. Lubelskie morsy wspierają Ninkę
- Turyści i naturyści nad Zlewem Zemborzyckim. Zobacz niezwykłą galerię z lat 90'
- Wokół śnieg, w rękach róże i miłość w powietrzu. Zobacz zakochaną galerię z Lublina
- Ależ piękne widoki! Kazimierz Dolny pod śniegiem. Zobaczcie zdjęcia
- Pokochała je cała Polska. Produkty pochodzące z województwa lubelskiego
- Domy na sprzedaż pod Lublinem. Zobacz ogłoszenia
