Zmiany w szkołach. Sejmowa komisja przegłosowała nowelizację prawa oświatowego

Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Lukasz Gdak
Podczas wtorkowego posiedzenia Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Obrony Narodowej posłowie przegłosowali w pierwszym czytaniu zmiany w prawie oświatowym. Ustawa m.in. wzmacnia uprawnienia kuratorów oświaty oraz wprowadza wymóg uzyskiwania zgody kuratoriów na organizację zajęć pozalekcyjnych przez stowarzyszenia i organizacje. Nowelizacja trafi teraz pod obrady Sejmu.

Podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Obrony Narodowej posłowie przyjęli w pierwszym czytaniu rządowy projekt zmian w prawie oświatowym. Nowelizacja trafi teraz pod obrady Sejmu.

Projektowane zmiany mają m.in. wzmocnić uprawnienia kuratorów oświaty oraz wprowadzić odpowiedzialność karną dyrektorów szkół i przedszkoli za przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków w zakresie opieki i nadzoru nad dziećmi i młodzieżą. Dotychczas obowiązujące przepisy nie pozwalały na pociągnięcia do takiej odpowiedzialności osoby kierującej niepubliczną jednostką organizacyjną sprawującą opiekę lub nadzór nad małoletnim.

Według projektu kuratorzy oświaty będą mogli wzywać dyrektorów do wyjaśnienia przyczyn nierealizowania zaleceń wydanych przez kuratorium. Jeśli dyrektor szkoły lub placówki nadal nie będzie realizował zaleceń kuratora, ten drugi może wystąpić do organu prowadzącego o zwolnienie dyrektora bez wypowiedzenia, także w trakcie trwania roku szkolnego.

Nowelizacja ma wprowadzić także m.in. zmiany w zakresie dopuszczania stowarzyszeń i innych organizacji pozarządowych do prowadzenia zajęć w szkołach. Zgodnie z projektem ustawy dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty w zakresie organizacji zajęć w szkole przez stowarzyszenia i inne organizacje. Podczas obrad komisji dodano do projektu poprawkę, która wyłącza z tego wymogu organizacje harcerskie.

Posłowie opozycji nazywają nowelizację "lex Czarnek" i chcą jej odrzucenia w całości. Według opozycji ustawa redukuje samorządy do roli płatników za funkcjonowanie szkół. - Ta ustawa zabiera autonomię szkołom, rodzicom i dzieciom - mówiła podczas komisji posłanka Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej.

Ustawę krytykują m.in. organizacje zrzeszające samorządy oraz Związek Nauczycielstwa Polskiego. Związek Powiatów Polskich wskazuje, że planowane zmiany naruszają normy konstytucyjne. Według Unii Metropolii Polskich (UMP) ustawa wprowadza nadzór kuratoriów nad samorządami, co jest - zdaniem UMP - niezgodne z ustawą zasadniczą.

Posłowie koalicji rządzącej argumentowali, że w polskim systemie oświaty za treści programowe odpowiada właściwy minister i "autonomia szkoły" nie ma oparcia w przepisach. Ustawa ma też chronić dyrektorów, którzy nie będą mogli być już zwalniani przez samorządy bez pozytywnej opinii kuratorium.

Minister Przemysław Czarnek w czerwcowym wywiadzie dla tygodnika "Sieci" wskazał na motywy, które stały za zaproponowanymi zmianami w prawie oświatowym, w szczególności za wzmocnieniem nadzoru kuratorskiego:

Ta ustawa daje większe bezpieczeństwo tym rodzicom, dla których jest ważny system wartości, który chcą przekazać. Będą mieć większą pewność, że za ich plecami nie będą przekazywane treści, których nie akceptują. Bez zgody kuratora nic poza podstawami programowymi przekazywane nie będzie - mówił minister.

Mamy dziś problem oderwania młodzieży od wartości i serwowania kłamstwa pod postacią prawdy, a zła pod płaszczykiem dobra. (...) Często się zastanawiam, dlaczego ludzie zamiast mówić prawdę, wolą wejść do szafy i siedzieć cicho. Jeśli przemilczymy zło, to ono będzie się rozprzestrzeniać, a zło rozprzestrzenia się dlatego, że ludzie dobrzy są bierni - mówił minister.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Reżim się umacnia. Ma już wojsko, policję, szwadrony Macierewicza, sądy, prokuraturę, prasę, radio i telewizję. Teraz przejmują szkoły, aby wykształciły lud bezwolny, bezmyślny i głupi.
G
Gość
Hitler aby przekształcić Niemcy w państwo totalitarne potrzebował pięć lat, a więc Jaruś nie będzie lepszy.
r
rafka
Aż trudno uwierzyć, że w XXI w. w kraju członkowskim UE minister edukacji może głosić podobne poglądy. To nie jest system kształcenia, tylko formatowania uczniów. Konieczność uzyskania zgody kuratora na każde zajęcia realizowane przy udziale zewnętrznych organizacji w praktyce oznacza, że nauczyciele nie będą zapraszać nikogo kto nie ma odgórnego błogosławieństwa. Każda aktywność będzie się wiązała z dodatkową biurokracją, za którą nie otrzymają wynagrodzenia.

Jedyna nadzieja w niepokornej naturze młodych ludzi, że popchnie ich do buntu. A może powstanie jakieś tęczowe harcerstwo?
G
Gość
Szkoda dzieci , będą kształcone w duchu chińskim . Naczelny wódz , partia i kłamstwo smoleńskie. Wrócą obowiązkowe mundurki i pionierzy ?
g
gapcio
czy pod rozbiorami u zaborców obowiązywały podobne obostrzenia jeśli tak to gdzie my idziemy dokąd zmierzamy !!!!!
G
Gość
No to teraz rodzice nie będą mieli wpływu na wykształcenie dzieci. Będzie się dzieciom wciskać kit że Prawo i Sprawiedliwość było dobre a wszyscy w koło byli źli. Będzie się dzieciom wciskać kit że Niemcy są źli i trzeba na nich napadać. Będzie się ich uczyć o Rydzyniu i innych złodziejach kościelnych. Tego chcecie rodzice? A jeśli coś wam się nie spodoba w szkole to pisowy dyrektor szkoły będzie mógł wyrzucić wasze dziecko że szkoły za zgodą pisowego kuratora.
A
AA
Co jeszcze głupiego muszą wymyśli byśmy ich wreszcie pogonili w wyborach by zniżki na zawsze
G
Gość
5 stycznia, 09:34, Belfer liceum:

No i po co takie bzdury uchwalać. Takie sprawy powinna rozstrzygać Rada Rodziców wspólnie z dyrektorem placówki. Kolejny niepotrzebny problem dla i tak degradowanej od 1989 roku oświaty. Nauczyciele odejdą z pracy jeżeli będą ciągle zmiany a wynagrodzenia będą maleć. Przykre jest też to, że archaiczne ZNP przespało ważne dla nauczycieli reformy. Słowem się nie odezwało jak zabierano w 2012 przywileje emerytalne. Mam wrażenie, że nauczyciele i oświata jest znienawidzona przez wszystkich polityków. Jeżeli jest tak super zapraszam do szkoły.

Przecież butapren powiedział że wtedy dzieci będą głosować na PiS.

G
Gość
5 stycznia, 09:59, nauczyciel:

Pod "płaszczykiem" dobra rodziców tak naprawdę pozbawia się Ich jakiegokolwiek wpływu na działalność placówki oświatowej! Jak łatwo się domyślić inicjatywy katolickie będą się miały jak pączki w maśle , pozostałe niestety już nie!

Dlatego wszyscy rodzice dbający o dobro swoich dzieci powinny zgłosić apostazję. Wciskanie dzieciom kitu i kłamstw. Nie moim.

n
nauczyciel
Pod "płaszczykiem" dobra rodziców tak naprawdę pozbawia się Ich jakiegokolwiek wpływu na działalność placówki oświatowej! Jak łatwo się domyślić inicjatywy katolickie będą się miały jak pączki w maśle , pozostałe niestety już nie!
B
Belfer liceum
No i po co takie bzdury uchwalać. Takie sprawy powinna rozstrzygać Rada Rodziców wspólnie z dyrektorem placówki. Kolejny niepotrzebny problem dla i tak degradowanej od 1989 roku oświaty. Nauczyciele odejdą z pracy jeżeli będą ciągle zmiany a wynagrodzenia będą maleć. Przykre jest też to, że archaiczne ZNP przespało ważne dla nauczycieli reformy. Słowem się nie odezwało jak zabierano w 2012 przywileje emerytalne. Mam wrażenie, że nauczyciele i oświata jest znienawidzona przez wszystkich polityków. Jeżeli jest tak super zapraszam do szkoły.
Wróć na i.pl Portal i.pl