Spis treści
Poparcie dla uchodźców z Ukrainy maleje
Firma badawcza Openfield przeprowadziła sześć sondaży od początku konfliktu na Ukrainie. Pierwszy z nich odbył się 24 lutego 2022 r., a ostatni, w którym uczestniczyło 1,6 tys. ankietowanych, miał miejsce 14 lutego 2024 roku.
"Po dwóch latach konfliktu tylko 52 proc. Polaków wyraża zgodę na przyjmowanie uchodźców z Ukrainy. To zdecydowanie mniej niż na początku agresji, kiedy ponad 72 proc. z nas było temu przychylnych. To także mniej niż przed rokiem, kiedy poparcie wynosiło 67 proc. Zmniejsza się również nasze zaangażowanie w pomoc Ukrainie. W lutym 2022 r., tylko 17 proc. Polaków deklarowało, że nie zamierza wspierać Ukraińców, w 2023 r. było to już około 34 proc. badanych. Według najnowszego badania – ponad 41 proc. respondentów nie zamierza się już włączać w inicjatywy pomocowe związane ze wsparciem Ukraińców" – czytamy w opracowaniu.
Ograniczenie akceptacji dla osiedlania się uchodźców w Polsce
Nieznacznie spadła akceptacja Polaków dla osiedlania się uchodźców z Ukrainy w Polsce po zakończeniu konfliktu. Tylko 39 proc. ankietowanych chciałoby, aby mieli oni możliwość pozostania w Polsce na stałe.
W poprzednim badaniu, przeprowadzonym rok wcześniej, było to nieznacznie więcej, bo 40,5 proc. W badaniu z 2024 r. zanotowano nieco niższy odsetek odpowiedzi, w których badani nie zgadzali się na to, aby uchodźcy ukraińscy po zakończeniu konfliktu mieli możliwość pozostania w Polsce. Wzrósł za to, w porównaniu z ubiegłoroczną edycją badania, udział osób niezdecydowanych.
Pozytywne aspekty obecności uchodźców
W przeprowadzonych badaniach ankietowani oceniali również pozytywne aspekty obecności uchodźców ukraińskich w Polsce.
"Największym pozytywnym aspektem obecności uchodźców ukraińskich w Polsce jest podejmowanie przez nich pracy, głównie tam, gdzie brakowało chętnych. Ponad połowa respondentów dobrze ocenia otwarcie polskiego rynku pracy dla uchodźców z Ukrainy – nieco mniej niż w lutym 2023 r., kiedy udział pozytywnych odpowiedzi wyniósł około 57 proc."
Spadek zainteresowania sytuacją na Ukrainie
Z badań przeprowadzonych przez Openfield wynika także, że zmniejszyło się zainteresowanie Polaków sytuacją na Ukrainie. W lutym 2022 r. ponad połowa z nas sprawdzała informacje o konflikcie kilka lub kilkanaście razy dziennie.
"Według badania z 2024 r. obecnie tylko 11 proc. Polaków śledzi te doniesienia regularnie, a nieco ponad jedna piąta sprawdza informacje raz dziennie."
Na pytanie o przyszłość konfliktu, w badaniu z 2023 r. w powodzenie Ukrainy wierzyło ponad 37 proc. badanych, a w 2024 r. było to tylko 20 proc.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródło:
