Spis treści
Zniknęła flaga z Masztu Wolności na rondzie "Radosława". Znamy powód
Flaga zniknęła kilka tygodni temu i wciąż nie wróciła na swoje miejsce. Wiele osób zastanawia się, czy zostanie ponownie umieszczona na szczycie 60-metrowego masztu przed Świętem Niepodległości 11 listopada. Teraz już wszystko jasne, ZTP poinformował na swojej stronie, że remont masztu potrwa do 9 listopada.
- Prace obejmą konstrukcję masztu, systemu podnoszenia/opuszczania flag oraz instalacji elektrycznej. Na czas wykonywanych prac flaga zostanie zdjęta - wyjaśniono.
Taki termin wynika z tego, że miasto musiało wpasować się pomiędzy obchody Powstania Warszawskiego a Święto Niepodległości.
Prywatna inicjatywa upamiętniająca Powstanie Warszawskie
Maszt Wolności powstał jako prywatna inicjatywa mająca na celu upamiętnienie Powstania Warszawskiego, a miasto przekazało teren pod jego budowę. Lokalizacja masztu została wybrana ze względu na fakt, że na Rondzie Zgrupowania AK "Radosław" zbiegają się trzy dzielnice, w których podczas powstania miały miejsce walki: Śródmieście, Wola i Żoliborz.
Projekt zyskał przychylność m.in. Zarządu Związku Powstańców Warszawskich oraz Rady Muzeum Powstania Warszawskiego. Wsparcie dla Masztu Wolności udzielił także senator RP Aleksander Pociej, reprezentujący mieszkańców dzielnicy Wola.
Najwyższy maszt flagowy w Polsce
Co ciekawe, projekt masztu powstał w firmie JSK-Architekci, tej samej, w której został zaprojektowany Stadion Narodowy. Podstawa fundamentu została stworzona z dziewięciu betonowych fundamentów o wadze łącznej trzech ton. To najwyższy maszt flagowy w Polsce.
Co roku, w od 1 sierpnia do 2 października, na szczyt wciągana jest flaga Polski z powstańczą kotwicą, co ma upamiętniać Powstanie Warszawskie. W pozostałe dni roku na konstrukcji powiewa flaga państwowa. Ma ona największą w Polsce powierzchnię - 100 metrów kwadratowych.
Przy maszcie ustawiono tablice informacyjne w formie ławek, z napisem: "Postawiony w 96. rocznicę odzyskania niepodległości Polski, w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w 25. rocznicę wolnych wyborów w Polsce oraz w 10. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, w hołdzie wszystkim, dzięki którym Polska jest dziś wolnym, odrodzonym krajem."
