W tej sytuacji odpowiedź jest prosta: wniosek trzeba złożyć szybciej niż mąż (albo partner, bo świadczenie przysługuje też rodzinom w związkach nieformalnych) i podać na nim swój numer konta. O pieniądze z programu "Rodzina 500+" może starać się ten rodzic lub opiekun, który zamieszkuje z dzieckiem.
Jednak w sytuacji, gdy rodzice formalnie cały czas są małżeństwem, ale na przykład nie mieszkają razem, trudno to stwierdzić na etapie weryfikowania wniosku. Po prostu muszą się ze sobą dogadać.
- System odrzuc wniosek rodzica, który złożył go jako drugi. Dotychczas we Wrocławiu nie stwierdziliśmy takich przypadków - mówi Andrzej Mańkowski, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Inaczej sytuacja wygląda, gdy chodzi o rodziców rozwiedzionych. Pieniądze może otrzymywać wówczas ten, kto ma sądownie przyznaną opiekę nad dzieckiem i udokumentuje ten fakt. Jeśli zaś dziecko przez określony czas w miesiącu przebywa pod opieką jednego, a potem drugiego rodzica (jest to tzw. opieka naprzemienna), świadczenie przysługuje obojgu, ale proporcjonalnie. Zakładając, że pół miesiąca dziecko spędza u ojca i pół u matki, każde może otrzymać po 250 zł miesięcznie. Warunkiem jest, że czas sprawowania opieki nad dzieckiem musi być zapisany w planie wychowawczym ustalonym przez sąd.