Żubr przekaże fundacji WWF Polska milion złotych na wsparcie programów ochronnych wilka, rysia i sóweczki. Wszystkie te prawnie chronione gatunki zamieszkują ojczyznę Żubra – Puszczę Białowieską, i wszystkie też staną się bohaterami reklamy, która będzie towarzyszyć tej CSR-owej kampanii.
Marka, będąca sponsorem Białowieskiego Parku Narodowego, po raz pierwszy włącza się w działania na rzecz ochrony przyrody na tak dużą skalę.
Urodziny Żubra 2019. Browar Dojlidy zaprasza 200 osób do zwi...
Specjalna edycja puszek dostępna jest w sklepach od kilku dni. Akcja zaplanowana jest na trzy miesiące. Jej celem jest uświadomienie Polakom, jak niezwykłe zwierzęta zamieszkują nasze lasy i jak bardzo potrzebują naszej ochrony. Dlatego Żubr razem z Fundacją WWF Polska podejmują wspólnie działania na rzecz ochrony gatunków i ich siedlisk – najcenniejszych przyrodniczo lasów w Polsce.
- Żubr, który ma miliony fanów w całej Polsce, nie zapomina o swoich podlaskich korzeniach. W swojej ostatniej kampanii zapraszał do odwiedzenia naszych pięknych stron. Teraz, dzięki współpracy z WWF Polska, zadba o zagrożone gatunki zamieszkujące jego matecznik, Puszczę Białowieską - komentuje Jacek Winiarski, dyrektor Browaru Dojlidy w Białymstoku, gdzie warzone jest to piwo. -
Nie poprzestajemy jednak na pomocy finansowej. Pracownicy Browaru Dojlidy – w ramach wolontariatu – osobiście zaangażują się w porządkowanie domu żubra, rysia, wilka i sóweczki już na początku października.
- To od nas ludzi zależy, czy będziemy żyć w świecie, w którym będzie także miejsce dla przyrody i jej mieszkańców, czy jedynym drapieżnikiem zostaniemy my - podkreśla prezes Fundacji WWF Polska, Mirosław Proppé. - Wilk to gatunek, który był na skraju wyginięcia, rysiowi nizinnemu nadal to grozi, a dom sóweczki ginie na naszych oczach. Cieszymy się, że marka Żubr razem z nami zawalczy o przetrwanie tych gatunków.
Informacje o zagrożonych gatunkach
WILK (Canis lupus)
POPULACJA w Polsce: ok. 2000 osobników
Wilk jest inteligentny, wytrzymały i niezwykle opiekuńczy w stosunku do swojej grupy rodzinnej, nazywanej watahą. Wilcza wataha to grupa osobników, której organizacja przypomina rodzinę. W Polsce wilcza grupa rodzinna liczy średnio 4-6 wilków. Każdy osobnik ma w niej swoje miejsce, a wszystkich łączą silne więzi. Najwięcej musi dać z siebie para rodzicielska, natomiast jej potomstwo znajduje się na uprzywilejowanej pozycji.
ZAGROŻENIE: Fragmentacja naturalnych siedlisk wilka – postępująca szczególnie poprzez rozwój sieci dróg ekspresowych i autostrad – może prowadzić do izolacji populacji wilków i powodować zwiększoną ich śmiertelność w kolizjach z pojazdami na drogach. Dodatkowo, ludzie obawiają się wilków przez wzgląd na swoje hodowle zwierząt gospodarskich (czemu mogą zapobiegać poprzez stosowanie np. pastuchów elektrycznych i psów stróżujących), a także – niesłusznie, gdyż wilki generalnie nie zagrażają człowiekowi – z obawy o własne życie i zdrowie. Narastającym problemem jest rozpowszechnianie nieuzasadnionych kulturowych i medialnych stereotypów na temat wilka, szczególnie na poziomie lokalnym i regionalnym, co może spowodować brak społecznej akceptacji dla tego zwierzęcia.
ROZWIĄZANIE: Działania informacyjno-edukacyjne o wilkach oraz pomoc hodowcom w efektywnym zabezpieczaniu zwierząt gospodarskich.
RYŚ (Lynx lynx)
POPULACJA: Ryś nizinny – 40 osobników, ogólna liczba rysiów w Polsce – ok. 200 osobników
Rysie zajmują zazwyczaj rozległe terytoria i prowadzą samotniczy tryb życia (oprócz samic prowadzących młode). Zamieszkują zwarte, duże kompleksy leśne z gęstym podszyciem. Umaszczenie rysia jest zróżnicowane w zależności od populacji – karpackiej lub nizinnej. Rysie należące do populacji karpackiej mają rude futro z wyraźnym cętkowaniem. Rysie nizinne mają futro płowe, o raczej jednolitej barwie z cętkami widocznymi jedynie na łapach. Ryś, podobnie jak domowe koty, miauczy, prycha i… mruczy. Ryś potrafi sprawnie wspinać się na drzewa, równie dobrze skakać, ale nie lubi biegać i szybko się męczy.
ZAGROŻENIE: Ryś jest wymagającym gatunkiem – potrzebuje rozległych i trudnodostępnych obszarów leśnych, gdzie odnajdzie „święty spokój” by móc swobodnie się rozmnażać i żyć. Utrudnia to fragmentacja siedlisk na skutek rozwoju infrastruktury drogowej oraz powstawania nowych zabudowań. Zagrożeniem jest również śmiertelność rysi na drogach.
ROZWIĄZANIE: Dbałość o siedliska, korytarze migracyjne i bazę̨ pokarmową rysia oraz programy reintrodukcji rysia nizinnego.
SÓWECZKA (Glaucidium passerinum)
POPULACJA w Polsce: 1000-1500 par lęgowych
Sóweczka – najmniejsza sowa europejska – wyróżnia się wśród innych sów nie tylko małymi rozmiarami, ale również tym, że jest aktywna i poluje w ciągu dnia. W ciemnościach widzi bardzo słabo, więc w miarę zapadania zmroku, ma kłopot z określeniem położenia dziupli. Występuje głównie w lasach iglastych, o bogatym podroście.
ZAGROŻENIE: Sóweczka gniazduje w dziuplach starych drzew. Życie sóweczki może być zakłócane przez wycinanie starych fragmentów lasów ze starymi drzewami dziuplastymi (również martwymi i obumierającymi), czyli niszczeniem ich naturalnych siedlisk.
ROZWIĄZANIE: Dbałość o bezpieczny dom dla sóweczki, o najstarsze, a zarazem najcenniejsze przyrodniczo fragmenty lasów w Polsce.