Z początkiem okresu transferowego, który w ligach żużlowych rozpoczął się 1 listopada, PGE Ekstraliga oficjalnie przedstawiła zmiany w regulaminie, które zaczną obwiązywać w przyszłorocznym sezonie. Modyfikacja dotyczy m.in. systemu rozgrywania fazy play off. Zarządcy ligi postanowili wrócić do zasad, które już kiedyś obowiązywały, w sezonach 2007-2011.
W półfinale play off pojedzie też przegrany
Chodzi o to, że po sezonie zasadniczym sześć, a nie cztery drużyny, jak dotychczas, wezmą udział w rundzie finałowej (play off). Będzie ona składała się z trzech części. W pierwszej, zwycięzca sezonu zasadniczego zmierzy się z szóstą drużyną w tabeli, druga ekipa z piątą, a trzecia z czwartą. Zwycięzcy dwumeczów awansują do półfinałów, a stawkę uzupełni zespół, który spośród trójki przegranych będzie miał najlepszy bilans. Później rozgrywki pojadą już „po staremu”. Cztery drużyny rozegrają dwumecze półfinałowe, a następnie finały i spotkania o trzecie miejsce.
Nie zmienią się też dwie obowiązujące dotąd zasady - pierwsza: gospodarzami pierwszych meczów w poszczególnych etapach play off będą drużyny niżej sklasyfikowane po rundzie zasadniczej; druga - jeśli zdarzy się tak, że w dwumeczu będzie remis, to zwycięstwo którejś z ekip będzie premiowała wyższa lokata w tabeli.
Kontrowersje wzbudzał „lucky looser”
Ten system, gdy obowiązywał już kiedyś w ekstralidze, budził sporo kontrowersji. Przede wszystkim dlatego, że zdarzyło się m.in. tak, że zespół nazywany „lucky looserem” dotarł aż do finału play off. Tak było w 2011 roku, kiedy Unia Leszno przegrała oba mecze pierwszej rundy play off ze Stalą Gorzów, w kolejnym etapie pokonała zespół Apatora Toruń i dopiero w finale przegrała ze Falubazem Zielona Góra. A gorzowianie, którzy wcześniej dwukrotnie wysoko pokonali Unię, zakończyli sezon na trzecim miejscu.
„Lucky looser" zdobywał też medale (brązowe) w sezonach 2007 i 2008 – były to odpowiednio zespoły z Wrocławia i Zielonej Góry.
Nowa Miss Startu PGE Ekstraligi wybrana! Jest naprawdę urocza
U24 Ekstraliga nowość dla młodych żużlowców
Zupełną nowością w sezonie 2022 będą za to rozgrywki nazwane „U24 Ekstraliga”. Każdy ekstraligowy klub będzie musiał posiadać drużynę złożoną z młodych zawodników, która przystąpi do ligi, w której rozegranych zostanie 16 rund. W części zasadniczej sezonu (14 rund) zespoły spotkają się dwukrotnie - po jednym razie na torze własnym i przeciwnika. W części finałowej udział wezmą dwie najlepsze drużyny, rozegrają mecz i rewanż. Zwycięzca zostanie Drużynowym Mistrzem U24 Ekstraligi.
Tego samego dnia dwa razy nie pojadą
Każda z drużyn U24 przystępująca do meczu będzie mogła mieć w składzie od sześciu do ośmiu żużlowców. W spotkaniu będą mogli wziąć udział zawodnicy do 24 lat z kadry danego klubu PGE Ekstraligi, za wyjątkiem żużlowców, którzy w poprzednim sezonie uzyskali średnią biegopunktową 1,400 lub więcej. W każdej drużynie z numerami 1–7 lub 9–15 będzie musiało się znaleźć co najmniej dwóch zawodników krajowych oraz co najmniej dwóch zawodników zagranicznych. Dodatkowo, z numerami 6 i 7 oraz 14 i 15 będą mogli ścigać się wyłącznie zawodnicy do 21 lat. Istotna informacja jest taka, że żużlowcy nie będą mogli brać udziału tego samego dnia w meczu PGE Ekstraligi i w spotkaniu U24 Ekstraligi. Nie wiadomo jeszcze, w które dni tygodnia rozgrywane będą pojedynki młodych drużyn.
Elegancki facet z klasą. Takiego Bartosza Zmarzlika nie znaliście
WIDEO: Bartosz Zmarzlik w roli modela
Polub nas na fb
