Atrakcje turystyczne Mazowsza przyciągają miłośników zamków i pojedynków rycerskich. Zwiedzając ziemie, które należały niegdyś do książąt mazowieckich, można natrafić na wiele nietypowych budynków. Niektóre style architektoniczne, np. świdermajery, są charakterystyczne dla regionu. Sprawdziliśmy, które części województwa upodobały sobie osoby szukające pomysłu na weekend.
Płock
Płock, który można nieopatrznie pomylić innym mazowieckim miastem (Płońskiem) to urokliwe miasteczko w woj. mazowieckim. Pojawia się wśród atrakcji turystycznych Mazowsza ze względu na zachowane do naszych czasów dwie wieże najstarszego murowanego zamku w województwie.
Walorów turystycznych dodaje miejscowości stare miasto oraz godna odwiedzenia, 900-letnia katedra. Nieopodal tego zabytku znajduje się skarpa z pięknym widokiem na Wisłę. Odwiedzając Płock, warto także udać się na spacer bulwarami oraz odwiedzić obszerne molo.
Ciechanów
Do tej atrakcji turystycznej Mazowsza warto przyjechać z kilku powodów. Po pierwsze, dla zwiedzających został udostępniony XIV-wieczny zabytek – zamek wraz z muzeum. Po drugie, na uwagę zasługuje tutejszy kościół farny, wzniesiony w XVI wieku na miejscu dawnego grodziska. Po trzecie, na ciechanowskim rynku znajdziemy zabytkowy ratusz, który powstał w I poł. XIX w. według projektu znanego architekta, Henryka Marconiego.
Otwock Wielki
W Otwocku Wielkim na szczególną uwagę zasługuje pałac ufundowany przez związaną z dworem Sasów rodzinę Bielińskich. Zabytek pochodzi z 2. połowy XVII wieku. Co ważne, budowla nie ucierpiała znacznie podczas II wojny światowej, co uczyniło ją jedną z atrakcji turystycznych Mazowsza. Wzniesiony w stylu późnobarokowym budynek pałacu obecnie gości Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim.
Otwock
Otwock to częsty cel wycieczek warszawiaków. Położone zaledwie 30 km od stolicy miasteczko od wieków uchodzi za trakcję turystyczną. Niegdyś pełniło funkcję miejscowości uzdrowiskowej. Dzisiaj można w nim oglądać drewniane wille w oryginalnym stylu, tzw. świdermajery. Obiekty zostały włączone do wojewódzkiego rejestru zabytków.
Sierpc
W Sierpcu możemy zobaczyć charakterystyczne dla Mazowsza, niebieskie chaty. Często pojawiają się one na pocztówkach z lokalnymi atrakcjami turystycznymi. Budynki wchodzą w skład założonego na początku lat 70. Muzeum Wsi Mazowieckiej.
Na terenie skansenu znajdziemy 11 gospodarstw chłopskich z przełomu XIX i XX wieku czy rekonstrukcję dworku szlacheckiego. Zabytki można zwiedzać wewnątrz.
Pułtusk
Dzięki bliskości rzeki Narew miasto zyskało miano „Wenecji Mazowsza”, trudno więc się dziwić, że jest wymieniane wśród atrakcji turystycznych Mazowsza. Nie każdy jednak wie, że najdłuższy rynek w Europie znajduje się właśnie tutaj. Liczy on aż 400 m długości.
Niestety znaczną część XVIII-wiecznego rynku zajmują samochody, jeżeli więc ktoś liczy na spacer krętymi uliczkami w stylu weneckim, może poczuć nutkę zawodu. Przy Rynku 29 znajdziemy za to zabytek, w którym przebywał Napoleon Bonaparte.
Oprócz rynku w Pułtusku warto obejrzeć Hotel Zamek, dawną siedzibę biskupów płockich. Na uwagę zasługują także inne zabytki: bazylika kolegiacka Zwiastowania NMP, kaplica św. Magdaleny na podgrodziu zamku i stara wieża ratuszowa. Spacerowiczów mających dość atrakcji turystycznych może zainteresować położona nieopodal miasta Puszcza Biała.
Zamek na Liwie
Wśród atrakcji turystycznych Mazowsza nie można pominąć zamku na Liwie. Wzniesiona w XV w. w stylu gotyckim budowla stała się przyczółkiem książąt mazowieckich. Zamek cudem uniknął rozbiórki podczas II wojny światowej. Zabytek ocalił archeolog, Otton Warpechowski, który zdołał wmówić staroście niemieckiemu Gramssowi, że warownia została wzniesiona przez Krzyżaków.
Muzeum Kazimierza Pułaskiego w Warce
Warka pojawia się wśród atrakcji turystycznych Mazowsza nie za sprawą rynku czy kościoła, ale dzięki zabytkom przyrody. Położony na skarpie zespół pałacowo-parkowy z Muzeum Kazimierza Pułaskiego przyciąga odwiedzających bogatym zbiorem europejskich gatunków drzew. W parku znajdziemy cztery kilkusetletnie dęby oraz stuletnią lipę.
Przeczytaj również: 10 pomysłów na wycieczkę rowerową w okolicy Warszawy. Poznaj atrakcje turystyczne Mazowsza
Dolna część kompleksu położona jest w starorzeczu Pilicy. Warto ją odwiedzić ze względu na ścieżkę edukacyjną poświęconą ptactwu. W górnej części zespołu parkowego na spacerowiczów czekają altany z fragmentem kolumnady i jesionowa kapliczka Chrystusa Frasobliwego.
Dom Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli
Miejsce urodzenia Fryderyka Chopina przyciąga zarówno polskich, jak i zagranicznych turystów. Dwór, w którym kompozytor przyszedł na świat, położony jest w malowniczym parku nad rzeką Utratą.
Warto wiedzieć, że matka muzyka, Justyna z Krzyżanowskich, nie była właścicielką domu, ale jako uboga szlachcianka pomagała w utrzymaniu majątku. Z kolei Chopin, ojciec Fryderyka, przyjechał do Żelazowej Woli z Francji jako guwerner. Rodziców kompozytora połączyła miłość, która może służyć za inspirację zakochanym parom przechadzającym się wśród zabytków przyrody.
Zamek w Czersku
Zamek w Czersku stał się atrakcją turystyczną dla rowerzystów, wycieczek szkolnych i pasjonatów zabytków. Budowla pochodzi z przełomu XIV i XI wieku. Na zwiedzających czekają: trzy wieże, Komnata Kasztelana wraz ze zrekonstruowanymi wyposażeniem oraz zamkowe mury. Na miejscu można także spróbować tradycyjnej, polskiej kuchni oraz pysznego miodu pitnego. Dodatkową atrakcję stanowią organizowane na zamku turnieje rycerskie.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?