Pałac Ogińskich w Siedlcach. Miejsce, które trzeba zobaczyć

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Od 2006 administratorem pałacu jest Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach.
Od 2006 administratorem pałacu jest Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach. Fot. Wikipedia/ Ludwig Schneider/ CC BY-SA 3.0
Bywali tu król Stanisław August Poniatowski, Tadeusz Kościuszko, Julian Ursyn Niemcewicz, czy Franciszek Karpiński. Pałac Ogińskich, bo o nim mowa, to również dziś jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Siedlcach. I nie bez powodu. To jeden z najważniejszych obiektów najstarszej architektury miasta i jeden z najcenniejszych zabytków stylu klasycznego w Polsce.

Siedlce położone we wschodniej Polsce w województwie mazowieckim pomiędzy rzekami o wdzięcznych nazwach Muchawka i Helenka. Planując zwiedzanie tego miasta nie sposób pominąć miejsce, za sprawą którego przeniesiemy przeniesiemy się w czasie do XVIII wieku - Pałacu Ogińskich.

Murowany pałac, powstały na miejscu drewnianych dworków, został wybudowany przed rokiem 1730 przez Kazimierza Czartoryskiego. W pierwotnym kształcie budowla przetrwała niespełna 40. lat. W roku 1769 syn Kazimierza, Michał Fryderyk Czartoryski polecił bowiem jego przebudowę. Następnie pałac odziedziczyła jego córka Aleksandra Ogińska. I to z tym ostatnim okresem wiąże się szczyt świetności budowli i to właśnie od nazwiska Ogińskiej wywodzi się jego nazwa.

Czas świetności

Na jej polecenie pałac został ponownie przebudowany. Przygotowania nowatorskiego na tamte czasy projektu podjął się Stanisław Zawadzki. Prace trwały w latach 1779-1781, a ich efekt był naprawdę imponujący. Całość nabrała charakteru klasycznego. Powierzchnia pałacu znacznie się powiększyła. W jego centralnej części dobudowano górną kondygnację wraz z nową elewacją frontową, a po bokach dobudowano dwa skrzydła poprzeczne. Pałac był pierwszą budowlą na ziemiach polskich, która zawierała motyw portyku kolumnowego.

W latach świetności pałacu gościło w nim wiele znamienitych postaci. Jednym z nich był blisko krewny Aleksandry Ogińskiej król Stanisław August Poniatowski, który pojawił się w nim dwukrotnie. Co ciekawe, po pierwszej wizycie - 20 lipca 1783 roku - skorygował plany górnych apartamentów. Powodem były niedogodności, jakich doznał w czasie pobytu.

W progi pałacu zawitali również Tadeusz Kościuszko oraz poeci oświecenia: Julian Ursyn Niemcewicz, Franciszek Dionizy Kniaźnin i Franciszek Karpiński. Miejsce tętniło życiem. Wystawiano w nim sztuki teatralne, organizowano festyny dworskie, wieczory poetyckie i koncerty.

Dalsze losy

Po śmierci Aleksandry Ogińskiej w 1798 roku pałac przeszedł w ręce Izabeli Czartoryskiej. Ta w roku 1807 zamieniła dobra siedleckie na dobra rządowe na Lubelszczyźnie. Wówczas budowla stała się obiektem użyteczności publicznej. Po I wojnie światowej pałac był siedzibą Kurii Biskupiej, a później - w latach 1924-1939 - Gimnazjum Biskupiego. Po wybuchu II wojny światowej stacjonował w niej niemiecki Wermacht.

Niestety, budowla nie przetrwała w oryginalnej formie do czasów współczesnych. Podczas wojny uległa spaleniu. Pałac odbudowano w roku 1950. Jego wnętrza przekształcono jednak pod względem użytecznym.

Od 2006 administratorem pałacu jest Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach.

Pałac Ogińskich pozostaje jednym z najważniejszych obiektów najstarszej architektury Siedlec i jednym z najcenniejszych zabytków stylu klasycznego w Polsce.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl