10 egzotycznych miejsc w Polsce, których nie znamy

Wiktor Porembski
Wystarczy jakieś 40 minut drogi autem z Warszawy w kierunku Białegostoku, by dotrzeć do Mostówki, gdzie rozciąga się największe wrzosowisko w Polsce. To 70 hektarów dosłownie pokrytych wrzosowym dywanem mieniącym się wieloma odcieniami fioletu. Teren jest bardzo urozmaicony, przecięty relatywnie wysokimi pasami wydmowymi - Wydmy Lucynowsko-Mostowieckie zostały objęte programem ochrony Natura 2000 - cały obszar chroniony obejmuje 300 hektarów. Las stopniowo przechodzi w otwartą, porośniętą milionami wrzosów przestrzeń z nielicznymi wyspami drzewek i krzewów  iglastych. W porze kwitnienia wrzosów wygląda to wręcz bajecznie - a skojarzenia z pejzażami południowej Szkocji są jak najbardziej na miejscu.   Co interesujące, do powstania tak ogromnego wrzosowiska przyczynił się pożar lasu na początku lat 90. Spłonęła również spora warstwa ściółki, odsłaniając pokłady krystalicznego, pięknego piasku. W ten sposób powstały naprawdę niezłe warunki do rozprzestrzeniania się wrzosów. Sama Mostówka jest dziś niezbyt wyróżniającą się wsią, przed wojną miejscowość miała jednak status uzdrowiska.  W pobliskiej miejscowości Gaj jest klasztor benedyktynek, który jako miejsce wakacyjnego odpoczynku upodobali sobie kardynałowie Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła.  Aha, ważne - wrzosy zaczynają kwitnąć w połowie sierpnia. Choć zawsze znajdą się chętni, by je podziwiać, tłumów w rodzaju tych w Dolinie Chochołowskiej w porze kwitnienia krokusów nie musimy się spodziewać.
Wystarczy jakieś 40 minut drogi autem z Warszawy w kierunku Białegostoku, by dotrzeć do Mostówki, gdzie rozciąga się największe wrzosowisko w Polsce. To 70 hektarów dosłownie pokrytych wrzosowym dywanem mieniącym się wieloma odcieniami fioletu. Teren jest bardzo urozmaicony, przecięty relatywnie wysokimi pasami wydmowymi - Wydmy Lucynowsko-Mostowieckie zostały objęte programem ochrony Natura 2000 - cały obszar chroniony obejmuje 300 hektarów. Las stopniowo przechodzi w otwartą, porośniętą milionami wrzosów przestrzeń z nielicznymi wyspami drzewek i krzewów iglastych. W porze kwitnienia wrzosów wygląda to wręcz bajecznie - a skojarzenia z pejzażami południowej Szkocji są jak najbardziej na miejscu. Co interesujące, do powstania tak ogromnego wrzosowiska przyczynił się pożar lasu na początku lat 90. Spłonęła również spora warstwa ściółki, odsłaniając pokłady krystalicznego, pięknego piasku. W ten sposób powstały naprawdę niezłe warunki do rozprzestrzeniania się wrzosów. Sama Mostówka jest dziś niezbyt wyróżniającą się wsią, przed wojną miejscowość miała jednak status uzdrowiska. W pobliskiej miejscowości Gaj jest klasztor benedyktynek, który jako miejsce wakacyjnego odpoczynku upodobali sobie kardynałowie Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła. Aha, ważne - wrzosy zaczynają kwitnąć w połowie sierpnia. Choć zawsze znajdą się chętni, by je podziwiać, tłumów w rodzaju tych w Dolinie Chochołowskiej w porze kwitnienia krokusów nie musimy się spodziewać. Pixabay
Są w Polsce miejsca, które naprawdę warto odwiedzić - bo oferują niezapomniane i bardzo nietypowe jak na polskie warunki krajobrazy. Oto 10 naszych egzotycznych propozycji na krótkie wypady w kraju.

Tym razem przedstawiamy pomysły raczej na jednodniowe wycieczki - to odosobnione miejsca, które nie dostarczą nam wrażeń na cały weekend czy dłużej. Za to w każde z nich naprawdę warto zajrzeć - po prostu dlatego, że bardzo różnią się od dominujących w Polsce krajobrazów naturalnych i kulturowych. Zapraszamy w podróż od największego wrzosowiska w Polsce położonego ledwie 50 kilometrów od Warszawy aż do malowniczej wsi starowierów na Suwalszczyźnie. Po drodze mamy między innymi w programie wizyty na stepach i na pustyni.

od 7 lat
Wideo

Oszuści 2 - oferty wyjazdów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl