W województwie łódzkim mieszkają 4404 osoby posiadające uprawnienia kombatanckie, z czego 655 osób należy do Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP, co oznacza, że walczyli z bronią w ręku. To właśnie ich przedstawiciele napisali do Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych o dodatku do emerytury. Poprosili o skierowanie do Sejmu wniosku o przyznanie dodatku. Podkreślają, że gospodarka dobrze się rozwija, wzrasta dochód narodowy.
- Przeciętna wieku kombatanta wynosi 90 lat - podkreślają w piśmie. - Jest nas już nieznaczna zintegrowana grupa, co nie będzie dużym obciążeniem dla budżetu państwa. Starość niesie wiele fizycznych i umysłowych ograniczeń oraz utratę sił do samodzielnego poruszania się, co wiąże się z bardzo dużymi kosztami utrzymania się przy życiu.
Z odpowiedzi Urzędu wynika, że w kraju żyje ok. 21 tys. kombatantów, a niespełna 10 proc. nie skończyła 90 lat. Wypłata świadczenia kosztowałaby budżet państwa ok. 228 mln zł rocznie. Jeśli dodać do tego ofiary represji z lat 1939-1956, to wypłata świadczenia kosztowałaby dodatkowo ok. 480 mln zł. Urząd nie skieruje jednak projektu ustawy do Sejmu, gdyż nie ma inicjatywy ustawodawczej.
O kombatantów upomniał się także Tomasz Trela, łódzki poseł Lewicy. W interpelacji do premiera podkreślił trudną sytuacją życiowo-materialną tej grupy Polaków. Zwrócił uwagę na to, że przeważnie są to osoby samotne, mają problemy zdrowotne. Zauważył, że mają zapewnione ulgi i przywileje, ale korzystanie z nich wymaga załatwienia procedur administracyjnych, a dostęp do nich jest ograniczony wysokością emerytury.
- Czy rząd przyczyni się do prośby środowiska i przyzna dodatek - pyta Trela. - Jeśli ta kwota jest zbyt duża, to jaka byłaby realna? Czy systematyczna pomoc w postaci stałego dodatku do emerytury nie jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż 13 emerytura?
Odpowiedzi na interpelację udzielił Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Wymienił wszystkie przywileje, w tym finansowe, jakimi cieszą się kombatanci.
- Państwo Polskie stara się otaczać opieką swoich obywateli na miarę swoich możliwości - napisał Stanisław Szwed. - Celowi temu służy objęcie kombatantów wskazanymi uprawnieniami. Celowi temu służy także objęcie naszych obywateli uprawnionych do świadczeń emerytalno-rentowych, w tym kombatantów, prawem do wypłaty jednorazowego świadczenia.
Stanisław Szwed opisał także procedurę przyznania trzynastej emerytury. I choć wprost nie pada, że dodatek dla kombatantów nie zostanie przyznany, to wynika to z odpowiedzi wiceministra.
