Spis treści
15 najczęściej popełnianych błędów w internecie
Portal polsczyzna.pl, marka nadwyraz.com we współpracy technologicznej z marką Sentione przygotowały raport 15 najczęściej popełnianych błędów w internecie. Zgodnie z nim polscy internauci mają największe problemy z następującymi wyrazami:
- napewno (na pewno)
- na prawdę (naprawdę)
- wogóle / wogule (w ogóle)
- narazie (na razie)
- na codzień / nacodzień (na co dzień)
- po za tym / pozatym (poza tym)
- conajmniej (co najmniej)
- niewiem (nie wiem)
- złodzieji (złodziei)
- invitro / inwitro (in vitro)
- wziąść (wziąć)
- na przeciwko / na przeciw (naprzeciwko / naprzeciw)
- z przed / zprzed (sprzed)
- bende (będę)
- pod rząd (z rzędu)
Aż trzynaście pozycji z tego zestawienia to błędy ortograficzne.
Zobacz grafiki obrazujące najważniejsze zagadnienia poruszone w raporcie:
Pisownia Polaków w internecie. Jest gorzej czy lepiej?
Jak przekazano, dane przedstawione w raporcie wskazują na niepokojący trend, a mianowicie około 10,5-procentowy wzrost liczby błędów językowych w 2023 roku w porównaniu z rokiem 2022.
– To może dowodzić, że pomimo dostępu do informacji i narzędzi wspierających poprawność świadomość językowa użytkowników polskiego internetu niekoniecznie idzie w kierunku oczekiwanego postępu. Nieustająca obecność błędów, zwłaszcza tych dotyczących pisowni łącznej i rozłącznej, oznacza konieczność intensyfikacji działań edukacyjnych mających na celu podniesienie kompetencji językowych w przestrzeni internetowej – czytamy we wnioskach z raportu.
Jednocześnie zaznaczono, że w porównaniu z rokiem 2022 z listy wypadły takie sformułowania jak „jusz” i „dlatego bo”. Zostały one zastąpione przez błędy: „invitro/inwitro” oraz „pod rząd”.
– Warto też zaznaczyć, że od momentu rozpoczęcia naszych badań, czyli od 2018 roku, najbardziej uporczywym błędem, który Polacy regularnie popełniają, pozostaje „na pewno”, który stanowi ponad 18 proc. wszystkich przeanalizowanych jednostek. To pokazuje, jak trwale niektóre błędy zapisały się w naszym języku mimo działań edukacyjnych i dostępu do informacji o poprawnej polszczyźnie – można przeczytać w raporcie.
Cały raport zatytułowany „50 najczęściej popełnianych błędów w internecie w 2023 roku” znajduje się na stronie polszczyzna.pl, a także stronie marki nadwyraz.com.
