15 sierpnia - jakie święto wtedy przypada? Tego dnia w Polsce obchodzimy dwa święta - państwowe i kościelne. 15.08 przypada:
- Święto Wojska Polskiego,
- Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (Matki Boskiej Zielnej)
15 sierpnia | Święto Wojska Polskiego
Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej (1920 r.). Zostało wprowadzone w 1992 r. ustawą Sejmu z 30 lipca. Wtedy też po raz pierwszy w dniu 15 sierpnia odbyły się centralne uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Od tej pory, co roku, we wszystkich kościołach polowych w Polsce 15 sierpnia odbywają się uroczyste msze święte w intencji poległych na polu chwały, a przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest honorowa zmiana warty.
Od 2007 r. tego organizowana jest również uroczysta defilada wojskowa, w której maszerują żołnierze Wojska Polskiego. Defilada połączona jest z pokazem sprzętu znajdującego się w posiadaniu polskiej armii i przelotem wojskowych samolotów oraz śmigłowców.
Święto Wojska Polskiego 2019 [PROGRAM] Obchody 15 sierpnia: ...
Święto Wojska Polskiego przypada w dzień ustawowo wolny od pracy. Dlaczego 15 sierpnia nie idziemy do pracy? Ponieważ tego dnia obchodzimy również święto religijne - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, dla którego ustanowiony został dzień wolny.
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Czy trzeba iść do kościoła?
15 sierpnia przypada Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Jest to jedno z najstarszych świąt kościelnych - było obchodzone już w V wieku. Wniebowzięcie NMP jest przedmiotem dogmatu Kościoła katolickiego. Zakłada, że po zakończeniu ziemskiego życia ciało i dusza Maryi zostały wzięte do nieba.
W Polsce czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności. Dlatego też święto to bywa tradycyjnie nazywane świętem Matki Boskiej Zielnej. W tym czasie w Polsce odbywają się liczne pielgrzymki na Jasną Górę.
Czy 15 sierpnia trzeba iść do kościoła? Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to jedno ze świąt nakazanych, co oznacza, że tego dnia obowiązkiem katolików jest udać się na mszę świętą.
