Atak terrorystyczny na szkołę w Biesłanie został przeprowadzony na terytorium Osetii Północnej w Rosji 1 września 2004 roku. Szkoła w Biesłanie została opanowana przez grupę uzbrojonych terrorystów należących do sił czeczeńskiego dowódcy polowego Szamila Basajewa.
Krwawy szturm
Milicja i jednostki specjalne otoczyły szkołę, do której wdarli się terroryści. Próbowano negocjacji, ale ostatecznie, po dwóch dniach, przeprowadzono szturm, do którego użyto m.in. czołgów i miotaczy ognia. Strzelanina trwała kilka godzin, w placówce doszło do pożaru i kilku eksplozji. W wyniku szturmu zginęły 334 osoby, a ok. 700 zostało rannych, z czego 450 osób trafiło do szpitali. Zginęło 32 napastników. Według oświadczenia prezydenta Rosji Władimira Putina w ataku zginęło 11 żołnierzy służb specjalnych, a kilkudziesięciu zostało rannych.
Krótko po tragedii szef rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa w Osetii Północnej Walerij Andriejew oświadczył, że szturm na szkołę w Biesłanie nie był planowany. Tym samym dał do zrozumienia, że to działania terrorystów wymusiły rozwój sytuacji.
Odpowiedzialność Rosji
Po zamachu na szkołę powstała organizacja „Matki Biesłanu”. Obarczyła ona rosyjskie władze odpowiedzialnością za śmierć zakładników. W związku z przewlekaniem śledztwa i niedoprowadzeniem do procesu w 2007 roku krewni ofiar Biesłanu zrzeszeni w innej organizacji – komitecie Głos Biesłanu – złożyli skargę na Rosję do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Później wpłynęło jeszcze kilka zbiorowych skarg w tej sprawie. Trybunał połączył je w jedno postępowanie. Wyrok został ogłoszony w 2017 roku.
ETPCz stwierdził, że Rosja za poważne niedociągnięcia w związku z atakiem na szkołę musi wypłacić poszkodowanym i rodzinom ofiar 3 mln euro. Po ogłoszeniu wyroku państwo rosyjskie złożyło wniosek o jego zrewidowanie. Został on jednak odrzucony przez ETPCz i wszedł w życie.
W Biesłanie powstał pomnik upamiętniający ofiary tragicznych wydarzeń. Dziewięciometrowa rzeźba nosi nazwę „Drzewo żalu”. Tworzą je postacie kobiet i aniołów, symbolizujące zmarłe dzieci.
źródło: Polskie Radio 24
mac
