Co to jest Blue Monday 2021?
Nikt nie lubi poniedziałków, a jeśli do tego dnia dodać niskie nasłonecznienie, które pojawia się i znika, kiedy wszyscy siedzą
zamknięci w pracy i melancholię związaną z niedotrzymaniem obietnic noworocznych, to mamy przepis na katastrofę.
Do takiego samego wniosku doszedł Cliff Arnall, były pracownik Uniwersytetu w Cardiff. Przy wykorzystaniu matematycznej formuły, zawierającej czynniki mogące wpływać na złe samopoczucie, doszedł do wniosku, że trzeci poniedziałek stycznia jest najbardziej depresyjnym dniem w roku (Blue Monday).
Nazwa tego szczególnego dnia wywodzi się od słowa "blue", które w języku angielskim oprócz określenia koloru nieba, oznacza również coś smutnego, melancholijnego.
Blue Monday 2022 MEMY. Śmieszne obrazki na najbardziej depre...
Oprócz wspomnianej zimowej aury, związanej z chłodnym powietrzem i niedoborem światła, za wybór właśnie tego dnia odpowiadają również czynniki psychologiczne i gospodarcze. Niejedna osoba na przygotowanie wigilijnej kolacji, a przede wszystkim zakup świątecznych prezentów, bierze krótkoterminowy kredyt. Termin jego spłaty upływa właśnie z końcem stycznia, dlatego należy się liczyć ze sporym wydatkiem na samym początku nowego roku.
Tym, co szczególnie przygnębia w styczniowe dni, jest również uświadomienie sobie niezdolności wypełnienia wszystkich postanowień noworocznych. Nie od dzisiaj wiadomo, że frekwencja na siłowniach od dnia 2 stycznia urasta do rekordowych liczb tylko po to, aby stopniowo, w następujących tygodniach powrócić do poprzedniego poziomu.
Nagromadzenie tych wszystkich okoliczności ma świadczyć o niezwykłym potencjale Blue Monday do wprowadzania w stan melancholii, a w skrajnych przypadkach nawet do depresji.
Jak przetrwać jesień? Dobre sposoby na złe samopoczucie
Skąd się wziął Blue Monday - pseudonauka?
Koncepcja Blue Monday, przedstawiona przez Arnalla, spotkała się z krytyką. Jego równanie, wskazujące na trzeci poniedziałek stycznia uznano za pseudonaukę, opartą o dowolnie dobrane i niejasne przesłanki. Jednym z elementów jego algorytmu jest np. wskaźnik poczucia konieczności działania i niskiej motywacji. Jak się później okazało, Cliff Arnall stworzył pojęcie Blue Monday w ramach akcji promocyjnej, zorganizowanej we współpracy z biurami podróży, a jego kompetencje naukowe są co najmniej dyskusyjne. Stworzenie koncepcji najbardziej depresyjnego dnia w roku miało pomóc w sprzedaży większej ilości wycieczek.
Poproszono mnie, abym wymyślił najlepszy dzień na bookowanie letnich wycieczek. I kiedy zacząłem myśleć o tym, co wpływa na taką decyzję, to przypomniałem sobie to, co powiedziało mi tysiące osób na zajęciach z radzenia sobie ze stresem oraz warsztatach szczęśliwości. Były takie czynniki, wskazujące na trzeci poniedziałek stycznia jako dzień szczególnie depresyjny - mówił Arnall w wywiadzie dla The Telegraph
"Ale to nie jest szczególnie pomocne postawienie sprawy. To niemal samo spełniająca się przepowiednia, że będzie to najbardziej smutny dzień w roku" - dodał Arnall.
Od Arnalla postanowił się odciąć Uniwersytet w Cardiff, podkreślając, że psycholog był co prawda zatrudniony na uczelni, ale jego obowiązki ograniczały się do prowadzenia kilku klas w niepełnym wymiarze pracy.
