Znany jest dziś jako Hipolit Cegielski, nauczyciel, przedsiębiorca, społecznik, ale też naukowiec, redaktor, założyciel fabryki maszyn i narzędzi rolniczych, patron jednych z niegdyś najważniejszych zakładów pracy Poznania.
Urodził się 6 stycznia 1813 roku w Ławkach koło Trzemeszna w rodzinie dzierżawcy majątku ziemskiego Michała Cegielskiego i Józefy z Palkowskich. Młody Hipolit uczył się w Gimnazjum w Trzemesznie, później w Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu, studiował w Berlinie i obronił pracę doktorską z filozofii.
W Poznaniu uczył języka polskiego, greki i łaciny, a gdy władze pruskie uniemożliwiły mu pracę w charakterze nauczyciela, otworzył w Bazarze sklep z narzędziami rolniczymi. Utworzył następnie fabrykę narzędzi i maszyn rolniczych, a wraz z Karolem Marcinkowskim założył Towarzystwo Pomocy Naukowej. W 1848 roku założył w Poznaniu „Gazetę Polską”.
Z założonego w 1846 roku sklepu Handel Żelaza wykształciła się fabryka narzędzi, później zakład produkujący lokomobile, zatrudniające w chwili śmierci Cegielskiego w 1868 roku trzystu pracowników, aż ostatecznie powstały zakłady produkujące m.in. wagony i lokomotywy, czy w filii – armaty przeciwlotnicze i przeciwpancerne. W 1923 roku zakłady Cegielskiego zatrudniały 4500 robotników i 580 pracowników umysłowych.
Sprawdź też:
- To miejsce poznaniacy kochają od 150 lat. Zobacz archiwalne zdjęcia starego zoo!
- Zobacz 75 zdjęć Poznania z lat 90. To galeria miasta, którego możesz nie poznać
- Tak żyło się w Poznaniu przed wojną. Zobacz wyjątkowe zdjęcia!
- To najsmutniejsza część cmentarza na Junikowie
- To przeklęte miejsce w Poznaniu. Ukryte jest wśród blokowisk
