207 lat temu urodził się Hipolit Cegielski - jeden z najwybitniejszych Wielkopolan

Grzegorz Okoński
Hipolit Cegielski zapisał się w historii jako nauczyciel, przedsiębiorca, społecznik, ale też naukowiec, redaktor, założyciel fabryki maszyn i narzędzi rolniczych, patron jednych z niegdyś najważniejszych zakładów pracy Poznania.
Hipolit Cegielski zapisał się w historii jako nauczyciel, przedsiębiorca, społecznik, ale też naukowiec, redaktor, założyciel fabryki maszyn i narzędzi rolniczych, patron jednych z niegdyś najważniejszych zakładów pracy Poznania. wikipedia
Nie tylko rocznicę zdobycia Ławicy mogą świętować 6 stycznia poznaniacy – w tym dniu przypada też rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych Wielkopolan – Gaspara Józefa Hipolita Cegielskiego!

Znany jest dziś jako Hipolit Cegielski, nauczyciel, przedsiębiorca, społecznik, ale też naukowiec, redaktor, założyciel fabryki maszyn i narzędzi rolniczych, patron jednych z niegdyś najważniejszych zakładów pracy Poznania.

Urodził się 6 stycznia 1813 roku w Ławkach koło Trzemeszna w rodzinie dzierżawcy majątku ziemskiego Michała Cegielskiego i Józefy z Palkowskich. Młody Hipolit uczył się w Gimnazjum w Trzemesznie, później w Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu, studiował w Berlinie i obronił pracę doktorską z filozofii.

Zobacz też: Ławica znowu zdobyta! Na pikniku przypomnieli walki o lotnisko w Poznaniu z czasu Powstania Wielkopolskiego [ZDJĘCIA]

W Poznaniu uczył języka polskiego, greki i łaciny, a gdy władze pruskie uniemożliwiły mu pracę w charakterze nauczyciela, otworzył w Bazarze sklep z narzędziami rolniczymi. Utworzył następnie fabrykę narzędzi i maszyn rolniczych, a wraz z Karolem Marcinkowskim założył Towarzystwo Pomocy Naukowej. W 1848 roku założył w Poznaniu „Gazetę Polską”.

Z założonego w 1846 roku sklepu Handel Żelaza wykształciła się fabryka narzędzi, później zakład produkujący lokomobile, zatrudniające w chwili śmierci Cegielskiego w 1868 roku trzystu pracowników, aż ostatecznie powstały zakłady produkujące m.in. wagony i lokomotywy, czy w filii – armaty przeciwlotnicze i przeciwpancerne. W 1923 roku zakłady Cegielskiego zatrudniały 4500 robotników i 580 pracowników umysłowych.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl