
Naukowiec dostał nagrodę za "lizanie skał". Eksperci od powtarzania "wiele" także z nagrodą
Nagrody Ig Nobla są organizowane od 1991 roku. Przyznaje je czasopismo Annals of Improbable Research, kierowane przez Marca Abrahamsa z Cambridge w Massachusetts. Skrót Ig pochodzi od słowa gnoble, czyli niegodziwy. Słowo to jest przeciwieństwem słowa noble, wymawianego tak samo, jak słowo Nobel w znaczeniu Nagrody Nobla. Mottem plebiscytu Ig Nobel są „nagrody, które najpierw sprawiają, że ludzie się śmieją, a potem myślą”. Laureaci, oprócz statuetki, otrzymali po 10 milionów dolarów, tylko że z Zimbabwe. Za tę kwotę ledwo można kupić bochenek chleba.
Zwycięzcą tegorocznej edycji został m.in. Jan Zalasiewicz, czyli geolog urodzony w Wielkiej Brytanii. Mężczyzna jest wykładowcą na Uniwersytecie w Leicester. Od wielu lat głosił teorię o tym, że nadeszła nowa epoka geologiczna w historii ziemi. Naukowiec napisał artykuł w The Paleontological Association Newsletter. Artykuł miał tytuł „Jedzenie skał”. Ig Nobel trafił do niego za wyjaśnienie… „Dlaczego tak wielu naukowców liże skały".
To była niespodzianka. Miło jest widzieć zainteresowanie starymi metodami terenowymi geologii — skomentował Jan Zalasiewicz.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
Literackiego Ig Nobla otrzymali też Chris Moulin (Francja), Nicole Bell (Wielka Brytania), Mericie Turunen (Finlandia), Arina Baharin (Malezja) i Akira O’Connor (Wielka Brytania/USA). Zbadali oni odczucia ludzi, gdy wciąż powtarzają jedno słowo. Tym słowem było wiele.
Nagroda Ig Nobla. Wyrafinowana toaleta, eksperci od mówienia wstecz, czy włosy w nosie
Kolejne Ig Noble trafiły także do: Te Faye Yap (USA/Malezja), Zhen Liu (Chiny), Anoop Rajappan (Indie), Trevora Shimokusu oraz Daniela Prestona (USA). Zostali oni nagrodzeni za „ożywienie martwych pająków”. Seung-min Park (Korea Południowa/USA) dostała nagrodę za wynalezienie wyrafinowanej toalety Stanford. Urządzenie to ma w swoim arsenale m.in. pasek testowy do analizy moczu, komputerowy system wizyjny do analizy defekacji, kamery identyfikacyjne, które rozpoznają daną osobę od tyłu i łącze telekomunikacyjne — do monitorowania i szybkiej analizy substancji wydalanych przez człowieka.
Następnymi nagrodzonymi zostali María José Torres-Prioris, Diana López-Barroso, Estela Càmara, Sol Fittipaldi, Lucas Sedeño, Agustín Ibáñez, Marcelo Berthier i Adolfo García. Zbadali oni aktywność umysłową osób, które są ekspertami w mówieniu wstecz. Inni zwycięzcy, czyli:
Christine Pham, Bobak Hedayati, Kiana Hashemi, Ella Csuka, Tiana Mamaghani, Margit Juhasz, Jamie Wikenheiser i Natasha Mesinkovska dokonali analizy na martwym człowieku i sprawdzili, czy w jego nozdrzach, jest tyle samo włosów, co u żywego. Japończycy także dostali nagrodę. Homei Miyashita i Hiromi Nakamura pracowali nad eksperymentem, który miał na celu ustalenie, w jaki sposób naelektryzowane pałeczki i słomki do napojów mogą zmieniać smak jedzenia.
Katy Tam, Cyanea Poon, Victoria Hui, Wijnand van Tilburg, Christy Wong, Vivian Kwong, Gigi Yuen i Christian Chan zostali nagrodzeni za metodyczne badanie nudy nauczycieli i uczniów. Odkryli, że samo przewidywanie nudy zaostrza jej występowanie na wykładach. Wydali publikację: "Nuda rodzi nudę: badanie na próbie doświadczeń na temat wpływu nudy nauczycieli na nudę i motywację uczniów". Ig Nobla zdobyli też Bieito Fernández Castro, Marian Peña, Enrique Nogueira, Miguel Gilcoto, Esperanza Broullón, Antonio Comesaña, Damien Bouffard, Alberto C. Naveira Garabato i Beatriz Mouriño-Carballido. Zmierzyli oni, jak aktywność seksualną dużych ławic ryb podczas tarła i jej wpływ na mieszanie się wody w oceanie.