66. urodziny Krzysztofa Globisza. Zobacz, jak aktor zmieniał się na przestrzeni lat

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Krzysztof Globisz obchodzi dziś 66. urodziny. Aktor zadebiutował na scenie 1980 roku. Jak zmienił się od tego czasu?
Krzysztof Globisz obchodzi dziś 66. urodziny. Aktor zadebiutował na scenie 1980 roku. Jak zmienił się od tego czasu?
Krzysztof Globisz obchodzi dziś 66. urodziny. Słynny polski aktor filmowy i teatralny przeszedł ciężką chorobę, po której udało mu się wrócić na scenę. Zobacz, jak zmieniał się na przestrzeni lat.

Krzysztof Maria Globisz urodził się 16 stycznia 1957 roku w Siemianowicach Śląskich. Aktor jest profesorem sztuk teatralnych i wykładowcą krakowskiej PWST. Od 2006 roku pełni funkcję członka Rady Programowej Fundacji Centrum Twórczości Narodowej.

Swoją obecną żonę Agnieszkę, absolwentkę Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, Krzysztof Globisz poznał w "Piwnicy pod Baranami". Mają dwóch synów: Krzysztofa (ur. 1989) i Jana (ur. 1996).

Krzysztof Globisz - droga do kariery

Krzysztof Globisz studiował na Wydziale Aktorskim krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego, którą ukończył w 1980 roku. Tytuł profesora sztuk teatralnych uzyskał 21 lutego 2005 roku.

Zadebiutował na scenie w 1980 rok jako Karl Rossman w adaptacji teatralnej Franza Kafki "Ameryka" w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

W 1981 roku związał się na stałe z krakowskim Starym Teatrem, gdzie odnosił wielkie sukcesy sceniczne w takich m.in. rolach jak: Mefistofeles w przedstawieniu Tadeusza Bradeckiego "Wzorzec dowodów metafizycznych", tytułowa kreacja w spektaklu Petera Handkego "Kaspar", Ismael i Tartagl w przedstawieniu Carla Gozziego "Księżniczka Turandot", Pijak w sztuce Witolda Gombrowicza "Ślub", Semenka w przedstawieniu Juliusza Słowackiego "Sen srebrny Salomei" czy Superiusz w przedstawieniu Sławomira Mrożka "Pieszo".

Globisz na małym i dużym ekranie

Po raz pierwszy trafił na mały ekran w serialu kostiumowym Andrzeja Wajdy i Edwarda Kłosińskiego "Z biegiem lat, z biegiem dni" z 1980 roku. Zadebiutował na kinowym ekranie w filmie historycznym Wajdy "Danton" w 1983 roku. Przychylność krytyków zyskał rolą adwokata-idealisty Piotra Balickiego w dramacie Krzysztofa Kieślowskiego "Krótki film o zabijaniu" z 1987 roku i telefilmie "Dekalog V".

Pojawił się również m.in. w: "Wszystko, co najważniejsze..." (1992), "Długi weekend" (2004), "Anioł w Krakowie" (2002), "Pornografia" (2003) i "Jasminum" (2006).

Choroba i powrót na scenę

W lipcu 2014 roku aktor doznał udaru mózgu, który spowodował przerwę w pracy zawodowej. Po wielomiesięcznym leczeniu, w grudniu 2015 roku pojawił się w krakowskim Teatrze STU na krótkim, symbolicznym występie w „Hamlecie” jako król Klaudiusz. Z kolei od grudnia 2016 roku, pomimo skutków udaru, gra główną rolę w napisanym z myślą o nim spektaklu Mateusza Pakuły „Wieloryb The Globe”, wystawionym już w kilku teatrach w Polsce.

od 16 lat

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl