61 lat temu, 11 stycznia 1962 roku, odbyła premiera filmu kryminalnego "Dotknięcie nocy" w reżyserii Stanisława Barei. Jest to jeden z mniej znanych obrazów twórcy, kojarzonego głownie z "Misiem" czy "Alternatywy 4".
O czym jest "Dotknięcie nocy" Stanisława Barei?
Akcja "Dotknięcia nocy" w reżyserii Stanisława Barei toczy się w prowincjonalnym miasteczku. Fotograf Jacenko pragnie się wyrwać z szarej rzeczywistości. By zrealizować swe marzenia planuje napad na konwój z banku wiozący wypłatę do miejscowego kombinatu. Jacenko zatrzymuje konwój i z zimną krwią strzela z pistoletu do osób przewożących pieniądze. Ciężko ranna zostaje m.in. Beata – dziewczyna fotografa i kasjerka bankowa, która nie znając jego planów, przekazywała mu informacje o pracy banku. Jacenko ukrywa łup na wysypisku śmieci. Próbując odnaleźć ukryte pieniądze, wpada w urządzoną przez milicję pułapkę.
Skąd pomysł na scenariusz?
Scenariusz filmu powstał na podstawie autentycznych wydarzeń, na kanwie zbrodni pleszewskiej, która miała miejsce 10 stycznia 1957 roku w Fabianowie.
Skazany później na karę śmierci Stanisław G. dokonał napadu na taksówkę, w której wieziono pieniądze na wypłaty dla pracowników Krotoszyńskich Zakładów Przemysłu Terenowego w Dobrzycy. Zabił cztery osoby, a za skradzione pieniądze kupił sobie m.in. dom.
Film Barei był pierwszym ekranowym kryminałem wyprodukowanym w Polsce. Zdjęcia do filmu kręcono od maja 1961 roku w Płocku i okolicach, a lokalni mieszkańcy wystąpili w roli statystów.
Jak oceniono kryminał Barei?
Film Barei porównywano m.in. do "Popiołu i diamentu" Andrzeja Wajdy oraz do "Zbrodni i kary" Fiodora Dostojewskiego. Walorami dzieła były dla krytyków autentyzm i dobre tempo akcji. Chwalono także role aktorów: Wiesława Gołasa, Elżbiety Kępińskiej i Hanny Zembrzuskiej.
Jako słabe punkty wskazywano naiwność niektórych scen, banalność samej zbrodni oraz odegranie głównej roli przez Jerzego Kozakiewicza, którą oceniano jako zbyt egzaltowaną i odpychającą. Niektóre motywy z filmu pojawiały się później w takich dziełach jak "Gangsterzy i filantropi", "Zbrodniarz i panna" i "Przepraszam, czy tu biją?".
Co wyreżyserował Stanisław Bareja?
Wśród filmów, które wyreżyserował Stanisław Bareja znajdziemy:
- Trochę słońca (film dokumentalny, 1958)
- Mąż swojej żony (1960)
- Dotknięcie nocy (1961)
- Żona dla Australijczyka (1963)
- Kapitan Sowa na tropie (1965)
- Małżeństwo z rozsądku (1966)
- Przygoda z piosenką (1968)
- Poszukiwany, poszukiwana (1972)
- Nie ma róży bez ognia (1974)
- Niespotykanie spokojny człowiek (1975)
- Brunet wieczorową porą (1976)
- Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz (1978)
- Miś (1980)
- Alternatywy 4 (1983)
- Zmiennicy (1986)

lena
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?