Nerwowo przestępuje z nogi na nogę. W jednej ręce ma dziecko, a w drugiej butelkę z mlekiem. Włosy potargane, a koszula ubrudzona warzywną papką – taki obraz być może pojawia nam się w głowie, gdy myślimy o świeżo upieczonej mamie. Choć jest on mocno stereotypowy, to dobrze oddaje liczbę obowiązków, które przychodzą wraz z dzieckiem. I jak znaleźć w tym wszystkim czas na naukę języka?
20 proc. mam zmienia pracę po urlopie macierzyńskim
Według raportu Pracuj.pl aż 67% mam wraca po urlopie macierzyńskim w to samo miejsce pracy, 21% je zmienia, a 5% wybiera własny biznes. Niezależnie od tego, którą ścieżkę wybiorą, wielu świeżo upieczonym mamom zależy na tym, aby w trakcie urlopu macierzyńskiego nie zaniedbać całkowicie rozwoju osobistego, w tym znajomości języka obcego. Rok urlopu macierzyńskiego może być też czasem przeznaczonym nie tylko na dziecko, ale też na naukę nowego albo przypomnienie sobie zapomnianego języka obcego.
Na ratunek przychodzi ten oto poradnik – poznajcie 7 sprawdzonych metod na naukę języka obcego w domu.
Ważne informacje o urlopie macierzyńskim
Przypomnijmy, że kobieta może wykorzystać 20 tygodni urlopu macierzyńskiego. Jeżeli urodzi więcej niż jedno dziecko, przysługuje jej dłuższy urlop. Przyszła mama ma prawo pójść na urlop macierzyński nawet 6 tygodni przed planowaną datą porodu. Pierwszych 14. tygodni urlopu macierzyńskiego przysługuje wyłącznie matce, pozostałe 6 tygodni może wykorzystać ojciec w formie tzw. urlopu tacierzyńskiego.
Aby kobieta mogła wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim, musi dopełnić pewnych formalności. Przede wszystkim ma obowiązek złożyć u pracodawcy wniosek o powrót do pracy wraz z zaświadczeniem potwierdzającym termin, w którym urlop odpowiednik urlopu macierzyńskiego rozpocznie ojciec.
Urlop tacierzyński powinien rozpocząć się dzień po dniu rezygnacji z tego urlopu przez matkę. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że pracownica może zrezygnować na rzecz ojca z pozostałego jej do wykorzystania urlopu macierzyńskiego maksymalnie 8 tygodni po porodzie, ale tylko pod warunkiem, że dysponuje orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji.
Pracodawca nie ma prawa zwolnić osoby przebywającej na urlopie macierzyńskim.
Nie przegapcie
- Bielizna erotyczna z Zabrza robi furorę na świecie ZOBACZCIE
- Najdroższe domy w województwie śląskim TOP 20. Poznaj ceny
- Piast świętował mistrzostwo na ulicach Gliwic
- Wojsko sprzedaje sprzęt. Co AMW ma w ofercie w maju 2019?
- Raport płac 2019: Kto dostaje najwięcej, kto najmniej
- Najbogatsi ludzie w Śląskiem. Rankingg Forbes 2019
Zobaczcie koniecznie
Zaskakująca wystawa STOP SMOG w Katowicach
Najciekawsze startupy na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach
