70 lat obecności franciszkanów na Ziemi Żywieckiej [ZDJĘCIA]

JM, JMS
W Rychwałdzie odbyły się uroczystości dziękczynne za 70 lat obecności franciszkanów na Ziemie Żywieckiej.

70 lat temu, 6 sierpnia 1946 roku, stróżami rychwałdzkiego sanktuarium stali się franciszkanie. Parafię w Rychwałdzie Zakonowi Franciszkanów powierzył kardynał Stefan Adam Sapieha. 11 lutego 1947 r. w Rychwałdzie został erygowany klasztor.

Zakon Franciszkanów, a dokładnie w jego imieniu o. Wincenty Paryna – gwardian i proboszcz, podjął w Stolicy Apostolskiej starania w celu ukoronowania Cudownego Obrazu koronami papieskimi. Starania o koronację zostały uwieńczone powodzeniem. 18 lipca 1965 roku Rychwałd i cała Żywiecczyzna, w liczbie 80 tysięcy pielgrzymów, przeżywały – mimo ulewnego deszczu – wielką uroczystość koronacji, dokonanej przez Prymasa Polski ks. Kardynała Wyszyńskiego (dzisiaj Sługi Bożego) razem z ówczesnym ks. Arcybiskupem Karolem Wojtyłą, późniejszym papieżem Janem Pawłem II. W księdze pamiątkowej koronator Obrazu napisał; ” Olbrzymie wody ulewnego deszczu nie potrafią zgasić naszej miłości względem Ciebie Maryjo!”.

Arcybiskup krakowski Karol Wojtyła bardzo często przyjeżdżał do Rychwałdzkiego Sanktuarium i modlił się przed cudownym Obrazem. Jako papież Jan Paweł II nie zapomniał o Pani Rychwałdzkiej, czego dowodem jest ofiarowany do sanktuarium złoty różaniec i świeca z herbem papieskim, która została umieszczona po prawej stronie ołtarza. W 1995 r. w czasie pielgrzymki do ziemi żywieckiej modlił się przed obrazem Matki Bożej Rychwałdzkiej na Rynku w Żywcu.

W połowie lat siedemdziesiątych zapoczątkowano, kontynuowane do tego czasu, odprawianie nabożeństw fatimskich. Po koniec lat siedemdziesiątych rozpoczęto odnawianie ścian z zewnątrz kościoła i budowę odwodnienia. W latach osiemdziesiątych dokończono tę pracę, i pokryto hełmy wieżowe blachą miedzianą. W latach dziewięćdziesiątych uporządkowano plac kościelny i założono na mi oświetlenie elektryczne.

W połowie lat osiemdziesiątych od parafii rychwałdzkiej odłączono Pewel Ślemieńską i utworzono w niej samodzielną parafię. Odłączono również cześć Rychwałdku i przyłączono do nowoerygowanej parafii w Pewli Małej.

14 marca 1993 r. założono w kościele nowe, olejowe ogrzewanie. Oprócz tego w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych sprawiono nowe, większe od dotychczasowych stacje Drogi Krzyżowej w kościele.

1 grudnia 1993 r. została podpisana między biskupem Tadeuszem Rakoczym a prowincjałem o. Zdzisławem Gogolą umowa o przekazaniu parafii św. Mikołaja w Rychwałdzie krakowskiej prowincji franciszkanów (św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię) na okres 99 lat.

15 sierpnia 1995 r. poświęcono kamień węgielny budowanego domu rekolekcyjnego. Od 1997 r. rozpoczęto urządzanie wnętrza parteru i pierwszego piętra tego budynku. W 2000 r. współbracia rychwałdzcy przenieśli się na 1 rok do domu rekolekcyjnego, a w tym czasie wykonano generalny remont klasztoru. W tym też roku dom rekolekcyjny został przekazany pod zarząd Kurii Prowincjalnej. Zamieszkali w nim bracia z grupy rekolekcyjno-misyjnej. Początkowo nosił on nazwę Franciszkański Dom Rekolekcyjny „Quo vadis”. Obecnie nazywa się Franciszkański Dom Formacyjno-Edukacyjny.

Bp Pindel przypomniał, że szczególny rozwój kultu Matki Bożej w Rychwałdzie nastąpił w latach 1655-1657. „Od tego czasu rychwałdzkie sanktuarium zasłynęło wieloma łaskami, których świadectwem jest kilkanaście ksiąg zawierających podziękowania i prośby, przechowywanych w miejscowym archiwum“ – napisał w komunikacie do diecezjan.
„Na przestrzeni wieków Rychwałd stał się miejscem licznych nawróceń. Odnowienie serc dokonującej się pod matczynym okiem Maryi służy dziś działający tu dom rekolekcyjny i dynamicznie rozwijające się duszpasterstwo w duchu nowej ewangelizacji“ – dodał pasterz diecezji.
Ksiądz Biskup podziękował kustoszom sanktuarium w Rychwałdzie – Franciszkanom – za „troskliwą opiekę nad tym miejscem i podejmowane w nim owocne inicjatywy duszpasterskie“. Jakie?

Bracia prowadzą 16 grup duszpasterskich (Akcja Katolicka, Bractwo Szkaplerza Świętego, Dzieci Maryi, Francesco Team, Grupa Spotkań Małżeńskich, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Krucjata Wyzwolenia Człowieka, Liturgiczna Służba Ołtarza, Magnalia Dei, Ruch Corda Pia, Ruch Światło-Życie, Rycerstwo Niepokalanej (MI), Sychar, Talitha Kum, Wspólnota dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa (NSPJ), Żywy Różaniec).

Ponadto w Rychwałdzie odbywają się: Msze św. z modlitwą o uzdrowienie, Kurs „Alpha”, Msza św. z oprawą góralską „Górale u Niebiańskiej Gaździny”, Ewangelizacja w Beskidach w wakacje (zainicjowana przez Rychwałd, pilotowana przez Francesco Team), Rozpoczęcie i zakończenie sezonu motocyklowego, Pielgrzymka Energetyków, Pielgrzymka WORD, Dzień Strażaka, Franciszkańskie Rajdy Kobiet i Mężczyzn, Weekendowe Spotkania Młodych, Nabożeństwa Fatimskie, obchody Święta Wojska Polskiego (15.08). Bracia organizują też: rekolekcje dla różnych grup, pielgrzymki krajowe i zagraniczne, pikniki i festyny szkolne oraz parafialne.

Podczas tegorocznych Światowych Dni Młodzieży do sanktuarium pielgrzymowali księża biskupi z młodymi ludźmi z całego świata.

Przy parafii działa codziennie Zielarnia, którą 30 lat temu założył śp. Ojciec Grzegorz Sroka, a obecnie prowadzi ją o. Szymon Górniak. O. Sroka opracował ponad 20 preparatów ziołowych (syropy, nalewki, pomady, krople, mieszanki ziołowe) na różne choroby i schorzenia (m.in. choroby kobiece, układu krążenia, przewodu pokarmowego, dróg moczowych, oczu, itd.). Komponował swoje mieszanki w oparciu o głęboką wiedzę, ale opierał się również na intuicji i ogromnym doświadczeniu, jakie nabył podczas długoletniej praktyki zielarskiej. Bardzo często jego spostrzeżenia, dotyczące terapeutycznego działania ziół, były później pozytywnie weryfikowane przez badania naukowe. Był autorem poradników zielarskich oraz propagujących zdrowy tryb życia. Wskazówki lecznicze były udostępnione również w internecie na stronach prowadzonych przez zakonników. Jedną z ostatnich inicjatyw była budowa leczniczych grot solnych w Rychwałdzie.

Uważał, że fitoterapia i medycyna klasyczna powinny się uzupełniać, dlatego też ściśle współpracował z lekarzem Krzysztofem Błechą. Zielarz w habicie posiadał niezwykłą intuicję w rozpoznawaniu istoty choroby. Potrafił niezwykle szybko postawić diagnozę i dobrać odpowiedni zestaw ziół. Dzięki długoletniemu doświadczeniu zakonnika jego nalewki i mieszanki były tak przygotowane, iż nie powodowały żadnych niepożądanych objawów, nawet u dzieci i osób starszych, u których najsilniej objawiają się wszelkie działania uboczne. O. Grzegorz Sroka zalecał często rozpoczęcie kuracji od zmiany sposobu odżywiania, przejście na pokarmy lekko strawne, zawierające dużo witamin, a mało tłuszczu. Przy wielu chorobach nie pomoże żaden lek, jeśli nie zostanie zachowana dieta. Zielarz z Rychwałdu żądał też od swoich pacjentów porzucenia niezdrowych nawyków, a w szczególności palenia papierosów. Główny cel stosowania ziół widział on w działaniu pomocniczym, profilaktycznym, wzmacniającym odporność i usuwającym toksyny z organizmu. Przestrzegał przed nadużywaniem antybiotyków. Według ojca Grzegorza należy je brać w ostateczności, gdy leki roślinne okażą się za słabe i mało skuteczne. Gdy stosowanie antybiotyków jest naprawdę niezbędne, wraz z nimi trzeba podawać zioła osłaniające żołądek i wątrobę oraz odtruwające cały organizm.

Przez 70 lat w parafii w Rychwałdzie pracowało 57 braci. Spośród nich żyje jeszcze 36. Jeden z nich został biskupem w Boliwii (o. bp Stanisław Dowlaszewicz), a inny pracuje w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych (o. prof. Zdzisław Kijas).

Z Rychwałdu i okolic Bóg powołał kilkunastu młodych mężczyzn do Zakonu Franciszkanów. Wśród nich błogosławionego misjonarza-męczennika Michała Tomaszka z pobliskiej Łękawicy, który już w dzieciństwie pielgrzymował tutaj wraz ze swoją mamą i rodzeństwem.

*Przejmująca historia Macieja Cieśli. To o nim mówił papież Franciszek
*Ale burza! Samochody zatopione przy M1 w Czeladzi ZDJĘCIA + WIDEO
*Tylko szaleniec mógłby się rzucić na tego policjanta ZOBACZCIE ZDJĘCIA
*Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
*Najlepsze baseny w województwie śląskim [TOP 10 BASENÓW]
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

Wróć na i.pl Portal i.pl