78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Władze na uroczystej mszy św. w przeddzień Godziny "W"

Maciej Białobrzeski
Maciej Białobrzeski
W trakcie homilii bp Wiesław Lechowicz mówił między innymi o chciwości.
W trakcie homilii bp Wiesław Lechowicz mówił między innymi o chciwości. for. Przemysław Swiderski/Polska Press
Z udziałem przedstawicieli władz państwowych, powstańców oraz mieszkańców stolicy w niedzielę po godz. 18.00, w przeddzień 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich w Warszawie, odbyła się msza św.

W mszy świętej, której przewodniczy ordynariusz polowy Wojska Polskiego bp Wiesław Lechowicz biorą udział uczestnicy Powstania Warszawskiego, a także m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Oprócz nich w liturgii biorą udział też m.in. wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich.

Ołtarz został umiejscowiony na tle monumentalnego pomnika Powstania Warszawskiego, który przedstawia postacie powstańców.

Oficjalne obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zainaugurowało w sobotę 30 lipca spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z powstańcami warszawskimi w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Prezydent wręczył uczestnikom powstania ordery i odznaczenia państwowe.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli.

W trakcie homilii bp Wiesław Lechowicz mówił między innymi o chciwości:

- Ona jest źródłem agresji i przemocy. Ona stoi u początku niepohamowanej żądzy posiadania. Ma to do siebie, że nigdy nie jest nasycona, a z czasem, jeśli człowiek nie uważa i nie czuwa, nabiera znamion bałwochwalstwa - ostrzegł biskup polowy WP. Jako przykład tego, do czego prowadzi chciwość wskazał toczącą się wojnę na Ukrainie. - Nie inaczej było w 1939 r. i w 1941 r., kiedy Polska padła ofiarą chciwości dwóch totalitarnych krajów - dodał bp Lechowicz.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl