8. Flotylla Obrony Wybrzeża usuwa z dna gdyńskiego portu niewybuchy po II wojnie światowej
Przypomnijmy, że podczas prac przygotowawczych do pogłębiania akwenów wewnętrznych Portu Gdynia zlokalizowano dwie niemieckie miny morskie typu GC o wadze 1 tony każda oraz trzy bomby lotnicze. Niewybuchy zalegają na podejściu do portu w Gdyni oraz wewnątrz portu. Ich naturalizację przeprowadzają specjaliści od podwodnych zadań 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Faza bojowa operacji rozpoczęła się we wtorek, 4 października. Każdego dnia przeprowadzone zostanie niszczenie jednego obiektu.

Z uwagi na dużą masę ładunków wybuchowych oraz promień oddziaływania, konieczne jest wprowadzenie stref bezpieczeństwa:
na lądzie:
- tereny Portu Gdynia, Portu Wojennego oraz PGZ Stoczni Wojennej (przebywanie na terenach otwartych, nieosłoniętych zagraża życiu i zdrowiu).
na Zatoce Gdańskiej:
- od linii brzegowej na odcinku Babie Doły – Gdańsk Westerplatte (włącznie) do 11 km w głąb morza (przebywanie w wodzie w godzinach operacji zagraża życiu i zdrowiu).
strefy obowiązują: w dniach 4-6.10 w godzinach 11.00-15.00 oraz w dniach 7 i 10.10 w godzinach 9.00-15.00.
W promieniu 750 m od niewybuchów zlokalizowanych wewnątrz portu obowiązuje strefa bezwzględnego zakazu przebywania ludzi na otwartym terenie (tarasy dachy, balkony, chodniki, ulice itp.). W tym czasie dopuszcza się przebywanie ludzi w budynkach, jednak z dala od okien i powierzchni przeszklonych.
Na wodach Zatoki Gdańskiej będą obowiązywały określone przez Urząd Morski strefy bezpieczeństwa oraz ograniczenia w żegludze. Ograniczenia będą dotyczyły także korzystania z trójmiejskich plaż. W czasie operacji wprowadzony zostanie bezwzględny zakaz wchodzenia ludzi do wody.
