11 okrętów NATO wpłynęło do Portu Gdańsk z roboczą wizytą. Do poniedziałku można je podziwiać

Jacek Klein
Opracowanie:
Stała obecność sojuszniczych jednostek tworzy atmosferę bezpieczeństwa na morzu
Stała obecność sojuszniczych jednostek tworzy atmosferę bezpieczeństwa na morzu materiały prasowe
Do Portu Gdańsk z roboczą wizytą wszedł zespół 11 okrętów wojennych z 7 państw NATO, w tym jednostki Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1.

Spis treści

Okręty NATO przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte w Porcie Gdańsk

Okręty uzupełnią zapasy, załogi odpoczną przed realizacją kolejnych zadań w rejonie Morza Bałtyckiego. Ich misja to ochrona kluczowej infrastruktury podwodnej, niezbędnej dla sektora energetycznego i komunikacyjnego.

Okręty pływają pod banderami: Litwy, Łotwy, Estonii, Niemiec, Szwecji, Holandii i Belgii. Okrętem dowodzenia jest niemiecki FGS Mosel (A512). Jednostki te biorą udział ćwiczeniach na Morzu Bałtyckim – Baltic MCM.

Stała obecność sojuszniczych jednostek w tym rejonie stanowi nie tylko demonstrację siły i solidarności członków NATO, ale tworzy atmosferę bezpieczeństwa na morzu, konieczną dla niezakłóconego rozwoju transportu i handlu morskiego.

Łącznie 11 okrętów NATO zacumowało przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte w Porcie Gdańsk. Jednostki przywitał por. Daniel Drewniak, oficer łącznikowy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Okręty można podziwiać do poniedziałku (7.04).

Kryptonim „Bałtycka Warta”

W styczniu 2025 r. NATO zainicjowało operację pod kryptonimem „Baltic Sentry” („Bałtycka Warta”). Misja ta, ogłoszona podczas szczytu państw Morza Bałtyckiego w Helsinkach, to wspólna inicjatywa zintensyfikowania działań i obecności sojuszniczych jednostek na tym ważnym strategicznie i gospodarczo akwenie.

- NATO jest gotowe do obrony podwodnej infrastruktury krytycznej na Morzu Bałtyckim. W ramach operacji Baltic Sentry rozmieszczone zostają jednostki wchodzące w skład Stałej Grupy Morskiej 1 (SNMG1) oraz sił przeciwminowych (SNMCMG1), a także samoloty rozpoznawcze i drony morskie, by zwiększyć sojuszniczy potencjał odstraszania, obrony i reagowania na działania destabilizujące – oznajmiło w komunikacie dowództwo NATO.

Sojusznicze jednostki pełnią misje rotacyjnie. Mają patrolować regiony w pobliżu podmorskich kabli energetycznych i telekomunikacyjnych oraz innych instalacji, tak by odstraszyć potencjalnych sprawców sabotażu.

Kryptonim „Zatoka”

Dodajmy, że od dwóch lat operację pod kryptonimem „Zatoka” prowadzi Marynarka Wojenna RP. W jej ramach prowadzi stały monitoring polskiego morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej, ze szczególnym naciskiem na monitorowanie i ochronę podwodnej infrastruktury krytycznej na Morzu Bałtyckim. Celem operacji jest przeciwdziałanie potencjalnym incydentom sabotażowym oraz wykrywanie podejrzanych działań w kluczowych rejonach, gdzie koncentruje się morska infrastruktura.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl