Polski kontyngent wojskowy na Łotwie zostanie zwiększony. Zapowiedział to szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz

Marcin Koziestański
Kosiniak-Kamysz podczas spotkania z żołnierzami w Polskim Kontyngencie Wojskowym w bazie Adazie na Łotwie
Kosiniak-Kamysz podczas spotkania z żołnierzami w Polskim Kontyngencie Wojskowym w bazie Adazie na Łotwie PAP/Edyta Roś
Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział zwiększenie liczby polskich żołnierzy stacjonujących na Łotwie. Wicepremier podkreślił, że Polska i Łotwa chcą wspólnie dokonywać inwestycji w przemysł zbrojeniowy. Wskazał również na potrzebę wypracowania algorytmu postępowania wobec floty cieni.

Polski kontyngent na Łotwie zostanie zwiększony

Szef MON odwiedził w czwartek Polski Kontyngent Wojskowy w Adazi na Łotwie. Podczas konferencji z łotewskim ministrem obrony Andrisem Sprudsem, Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że polski kontyngent wojskowy na Łotwie zostanie zwiększony. Jak mówił, w czerwcu kontyngent zostanie wzmocniony przez specjalistyczną jednostkę wojsk chemicznych.

Wyliczył, że obecnie kontyngent liczy ok. 190 osób. "Do tego dojdzie 40 żołnierzy związanych z wojskami chemicznymi, a cały kontyngent wojskowy na Łotwie osiągnie liczbę 300 żołnierzy" – powiedział szef MON.

Trwa głosowanie...

Jak oceniasz zwiększenie polskiego kontyngentu wojskowego na Łotwie oraz wspólne inwestycje w przemysł zbrojeniowy z Łotwą?

Polska i Łotwa będą wspólnie dokonywać inwestycji

Zwrócił też uwagę, że łotewski Sejm poparł w środę wypowiedzenie traktatu z Ottawy zakazującego m.in. użycia i produkcji min przeciwpiechotnych. Dodał, że polski parlament niedługo również zajmie się wypowiedzeniem konwencji ottawskiej. "Wspólnie z państwami bałtyckimi, ale też dołączyła niedawno Finlandia, więc cała wschodnia flanka NATO na północ od Polski podejmuje tę decyzję" - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Jak mówił, Polska i Łotwa chcą wspólnie dokonywać inwestycji w przemysł zbrojeniowy. Ocenił też, że "Straż Bałtycka" (Baltic Sentry) powinna być stałą operacją i powinna być wzmacniana przez inne państwa, które nie leżą nad Morzem Bałtyckim. "Chcemy, żeby na poziomie europejskim czy NATO-wskim był algorytm postępowania dotyczący działań wobec floty cieni, wobec okrętów czy statków, które naruszają bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej" - oświadczył wicepremier.

od 12 lat

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl