83. rocznica wybuchu II wojny światowej. Wicepremier Piotr Gliński: Naszym obowiązkiem jest oddać hołd ofiarom

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Wicepremier Piotr Gliński wziął udział w wernisażu wystaw: "Pożoga", "Wojna" i "Orlęta. Grodno '39". Podkreślił, że "nie ma przedawnienia dla win, nierozliczonych cierpień i nieludzkich wydarzeń, które ktoś sprowokował".
Wicepremier Piotr Gliński wziął udział w wernisażu wystaw: "Pożoga", "Wojna" i "Orlęta. Grodno '39". Podkreślił, że "nie ma przedawnienia dla win, nierozliczonych cierpień i nieludzkich wydarzeń, które ktoś sprowokował". Fot. Twitter/Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- Nie ma przedawnienia dla win, nierozliczonych cierpień i nieludzkich wydarzeń, które ktoś sprowokował - podkreślił w czwartek w Warszawie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński podczas wernisażu wystaw: "Pożoga", "Wojna" i "Orlęta. Grodno '39". Wicepremier przypomniał o tym, że napaść na Polskę przeprowadzona była z dwóch stron: przez najeźdźcę niemieckiego i sowieckiego.

"Ta wojna to napaść z dwóch stron. To straty i ofiary spowodowane przez najeźdźcę niemieckiego i najeźdźcę sowieckiego" - przypomniał wicepremier Gliński.

"Naszym obowiązkiem jest oddać hołd ofiarom i tym, którzy potrafili wybierać - jak te małe dzieci w Grodnie w 39 roku. Bo dzięki nim trwamy i żyjemy” - mówił. "Ale naszym obowiązkiem jest także edukować dla przyszłych pokoleń - dlatego budujemy instytucje pamięci, dlatego spotykamy się tu dzisiaj, od rana wspominamy tamten czas" - dodał.

"I mówimy także o przyszłości. Dzisiaj będzie bardzo ważny element debaty o przyszłości naszej polskiej wspólnoty - związanej z tym, że nie ma przedawnienia dla win i dla nierozliczonych cierpień i nieludzkich wprost wydarzeń, które ktoś sprowokował" - podkreślił prof. Piotr Gliński. "I ktoś innym zgotował los, za który dziś musi zapłacić" - dodał.

W czwartek w Warszawie, w Kordegardzie, Galerii Narodowego Centrum Kultury oraz na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostały zaprezentowane trzy artystyczne świadectwa, doświadczenia okrucieństwa dwóch zbrodniczych systemów totalitarnych – hitlerowskiego i sowieckiego - "Pożoga", "Wojna" i "Orlęta. Grodno '39".

W uroczystości wzięli udział m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński i prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Wystawy powstały dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl