Abp Marek Jędraszewski, dekretem z dnia 15 grudnia br. ustanowił „Regułę poszanowania godności i dóbr osobistych bliźniego, szczególnie dzieci i młodzieży oraz osób bezradnych, w Archidiecezji Krakowskiej”. Nowe zasady dotyczą w większości kontaktów księży z dziećmi oraz młodzieżą, które zostaną istotnie ograniczone. Reguła będzie obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.
Nowe zasady zabraniają zapraszania i przyjmowania małoletnich w mieszkaniach duchownych (z wyłączeniem spotkań o charakterze rodzinnym oraz odbywanych w obecności rodziców lub opiekunów prawnych). Duchowni nie mogą też co do zasady odbywać wizyt sam na sam w miejscu zamieszkania i pobytu małoletnich.
Metropolita krakowski zabronił też przewożenia małoletnich własnym samochodem (poza kilkoma sytuacjami, np. w przypadku ratowania zdrowia i życia). Dokument zabrania także uprawiania z małoletnim indywidualnych form sportu i rekreacji, jeśli nie jest to związane z oficjalnie prowadzonym treningiem sportowym lub nie występuje za zgodą rodziców bądź opiekunów prawnych. Ponadto księżą nie mogą zobowiązywać małoletnich do zachowania tajemnicy poza wypadkiem tajemnicy spowiedzi lub innym przewidzianym w prawie.
Nowa reguła nie pozwala także na prowadzenie rozmów na tematy związane z dojrzewaniem i płciowością lub doświadczeniami w tej dziedzinie, wykraczających poza przewidziane dla danego wieku zatwierdzone programy edukacyjne, wychowawcze i formacyjne. Duchowni nie mogą też dzielić się z małoletnim wiedzą o własnych doświadczeniach w dziedzinie seksualności.
Dokument zabrania także utrwalania wizerunku małoletnich bez zgody ich rodziców bądź opiekunów prawnych. Duchownym nie wolno też asystować małoletnim w ich czynnościach natury osobistej.
Podczas prowadzenia korespondencji z małoletnimi w jakiejkolwiek formie "Reguła" zabrania m.in. uzyskiwania indywidualnych adresów i numerów telefonu osób małoletnich bez zgody ich rodziców bądź opiekunów prawnych; namawiania małoletniego do ukrywania bądź kasowania zawartości korespondencji; podejmowania bez uzasadnienia zbyt częstych kontaktów korespondencyjnych z małoletnimi oraz podejmowania kontaktów z małoletnimi w godzinach późnowieczornych i wczesnorannych, poza wypadkiem zagrożenia zdrowia lub życia bądź posiadania zgody rodziców lub opiekunów prawnych.
