Adwent 2019. Kiedy się zaczyna i ile trwa? Czy podczas adwentu obowiązuje post? Kalendarz adwentowy i inne symbole oczekiwania na święta

REDAKCJA
Adwent 2019. Kiedy się zaczyna i ile trwa? Czy podczas adwentu obowiązuje post? Kalendarz adwentowy i inne symbole oczekiwania na święta
Adwent 2019. Kiedy się zaczyna i ile trwa? Czy podczas adwentu obowiązuje post? Kalendarz adwentowy i inne symbole oczekiwania na święta Anna Kaczmarz/Polska Press
Adwent 2019. Dla chrześcijan to wyjątkowy czas przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Kiedy zaczyna się adwent i ile trwa? Jakich zasad powinno się przestrzegać podczas adwentu? Więcej informacji poniżej.

Adwent - z łac. adventus - to czas przypadający pomiędzy I Nieszporami czwartej poprzedzającej Święto Bożego Narodzenia niedzieli a zmierzchem 24 grudnia. Co to jest adwent? Jest to okres, który przypomina czas oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Upamiętnia też moment poprzedzający narodziny Zbawiciela. Od kiedy trwa adwent?

Adwent 2019: DATA. Kiedy się zaczyna i ile trwa?

Adwent 2019 rozpoczyna się w niedzielę 1 grudnia i trwa do wtorku 24 grudnia. Czas adwentu obejmuje cztery niedziele (pierwsza z nich wyznacza początek nowego roku liturgicznego). Okres ten można podzielić na dwa etapy:

  • 1 grudnia - 16 grudnia - czas szczególnego oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa na końcu czasów
  • 17 grudnia - 24 grudnia - czas bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego

Adwent 2019: RORATY

W czasie adwentu w kościołach odprawiane są specjalne nabożeństwa adwentowe. Najbardziej znane w kościele katolickim są roraty, czyli msze odprawiane o świcie w intencji Maryi Panny, by upamiętnić objawienie się Archanioła Gabriela i jego zapowiedź narodzenia Syna Bożego.

Adwent: HISTORIA

Historia adwentu sięga II połowy IV w., kiedy w liturgiach hiszpańskiej i galicyjskiej odkryto pierwsze ślady obchodzenia przez chrześcijan świąt Bożego Narodzenia. Adwent miał być wtedy okresem pokutnym i ascetycznym. Z kolei w Rzymie, gdzie adwent zaczęto obchodzić dopiero pod koniec VI w., był to czas radosnego oczekiwania na przyjście Chrystusa. Nie obowiązywały post ani pokuta. Czas i sposób obchodów adwentu ujednolicił na przełomie VI i VII w. papież Grzegorz Wielki.

Czy podczas adwentu obowiązuje post?
Dziś adwent to okres oczekiwania, przygotowania i refleksji. Kościół katolicki zachęca do tego, by w tym czasie uczestniczyć w rekolekcjach, a także przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania. Okres ten nie jest jednak czasem pokuty w takim wymiarze jak wielki post przed świętami wielkanocnymi. W czasie adwentu post nie obowiązuje.

Warszawa: Świąteczna iluminacja 2019 [ZDJĘCIA] Są już pierws...

Kalendarz adwentowy. Symbol oczekiwania na święta Bożego Narodzenia

Dni oczekiwania na święta Bożego Narodzenia wiele osób - zwłaszcza dzieci - odlicza za pomocą kalendarza adwentowego. Pomysł ten narodził się w Niemczech - pierwsze kalendarze adwentowe drukowano już w 1902 r. w Hamburgu.

ADWENT 2019. Kalendarz adwentowy
Kalendarz adwentowy z około 1910 r.

Jest to specjalny rodzaj kalendarza, który składa się z dwudziestu czterech ponumerowanych "okienek". Każdego kolejnego dnia grudnia otwieramy jedno okienko, za którym znajdują się różnego rodzaju drobiazgi. Tradycyjnie były to symbole związane z narodzinami Jezusa. We współczesnych kalendarzach adwentowych, które często mają świecki charakter, umieszczane są też np. czekoladki, cukierki, ozdoby choinkowe, zabawki czy kosmetyki.

Kalendarz adwentowy - jak zrobić go samemu?

Źródło:
TVN

Innym symbolem tego czasu jest wieniec adwentowy, składający się z gałęzi choinki, na których umieszcza się cztery świece (pokoju, wiary, miłości i nadziei). Zielone gałązki symbolizują życie, okrągły kształt - cykl życia, a świece są symbolem nadchodzącej światłości. Każda z nich symbolizuje jedną z niedziel adwentu. Co niedzielę zapala się jedną z nich.

ADWENT 2019. WIENIEC ADWENTOWY

Do adwentowych tradycji należą też lampiony, którymi oświetla się pierwszą część mszy roratnej. Jest to symbol przypowieści Jezusa o roztropnych pannach, które z płonącymi lampami oczekiwały na przyjście Oblubieńca.

ZOBACZ TEŻ | ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA NA ŚWIECIE: CIEKAWOSTKI I PRZEPISY

Na Półwyspie  Apenińskim na Boże Narodzenie przygotowuje się panettone – specjalne ciasto, którego niezbędnym składnikiem są bakalie.

Święta Bożego Narodzenia na świecie. Co się jada na świecie?...

W kościołach, w czasie liturgii adwentowych, na prezbiterium obok ołtarza lub przy ołtarzu Matki Bożej umieszcza się świece roratne (tzw. roratki) przepasane białymi lub niebieskimi wstążkami, który symbolizują niepokalane poczęcie Najświętszej Marii Panny. Popularnym w wielu polskich parafiach symbolem adwentu jest też wędrująca figura Matki Boskiej.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl