Afera RARS. Twórca marki Red is Bad małym świadkiem koronnym? Zaskakujące informacje o Pawle S.

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Twórca marki Red is Bad Paweł S. zostanie tzw. małym świadkiem koronnym? Prokurator krajowy Dariusz Korneluk poinformował, że wyjaśnienia i informacje podane przez niego, otwierają mu do tego drogę.

Spis treści

Twórca marki Red is Bad opuścił areszt

W czwartek rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak poinformował, że Paweł S. opuścił areszt. Wobec podejrzanego w sprawie nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) zostały zastosowane środki wolnościowe m.in. w postaci poręczenia majątkowego.

Paweł S. małym świadkiem koronnym?

Prokurator krajowy Dariusz Korneluk, w piątek podczas konferencji prasowej we Wrocławiu pytany o sprawę Pawła S., powiedział, że za stosowaniem tymczasowego aresztu wobec podejrzanego przemawiały trzy przesłanki: utrudniania postępowania, ukrywania się i surowa kara.

– Sytuacja procesowa uległa na tyle zmianie, że tych trzech przesłanek w ocenie prokuratora już nie ma. Paweł S. ma stałe miejsce zamieszkania w Polsce, złożył bardzo obszerne wyjaśnienia, w których przyznając się do popełnienia przestępstw, opisał w jaki sposób do ich popełnienia doszło i jaka była jego rola procesowa w tych przestępstwach – mówił.

Dodał, że prokuratorzy i CBA dokonali weryfikacji tych wyjaśnień.

– To doprowadziło do wniosku, że te wyjaśnienia są szczere, opierające się na stanie faktycznym, jaki miał miejsce – podkreślił.

Dariusz Korneluk powiedział też, że złożone przez Pawła S. wyjaśnienia oraz wskazania przez niego na przestępstwa, o których „CBA i prokuratura nie wiedziały, otwierają drogę do tzw. małego świadka koronnego”.

– Ja oczywiście nie przesądzam, że ta instytucja będzie miała miejsce, bo do tego jest za wczesny osąd. Paweł Sz. zrobił w tym kierunku krok, ale jeszcze kropka nad „i” nie została postawiona – stwierdził.

Nie chciał powiedzieć, do jakich konkretnie przestępstw przyznał się Paweł S.

– Na to jest jeszcze za wcześnie. Zostały złożone obszerne wyjaśnienia, które zostały pozytywnie zweryfikowane (…), nie możemy o wszystkim na razie informować. Śledztwo w tej sprawie nie będzie jeszcze tak szybko zamknięte – tłumaczył.

Dodał, że opisy zarzutów, które pierwotnie zostały postawione Pawłowi S., po złożeniu jego wyjaśnień, zostały zmodyfikowane.

Dariusz Korneluk potwierdził też, że Paweł S. zapłacił poręczenie majątkowe w wysokości miliona złotych w kryptowalucie Bitcoin.

Sprawa twórcy marki Red is Bad

Paweł S. od 10 października 2024 roku był poszukiwany czerwoną notą Interpolu. Wcześniej wystawiono za nim list gończy i europejski nakaz aresztowania. Pod koniec października ubiegłego roku został deportowany z Dominikany, gdzie kilka dni wcześniej go zatrzymano. Następnego dnia w śląskim wydziale PK w Katowicach usłyszał zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, współdziałania w przekroczeniu uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych reprezentujących RARS oraz prania brudnych pieniędzy. Był przesłuchiwany przez kilka dni.

Sąd Rejonowy Katowice-Wschód 5 listopada 2024 roku zdecydował, że Paweł S. ma pozostać w areszcie do 28 stycznia. Taką decyzję podjął na wniosek PK, która wystąpiła o utrzymanie tego środka zapobiegawczego. Kilka tygodni później decyzja o aresztowaniu do 28 stycznia stała się prawomocna – Sąd Okręgowy w Katowicach nie uwzględnił zażalenia obrony.

Śledztwo ws. nieprawidłowości w RARS

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w działalności RARS śląski pion Prokuratury Krajowej prowadzi od 12 kwietnia 2024 roku. Wszczęto je 1 grudnia 2023 roku w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie i powierzono je do prowadzenia CBA, Mazowieckiemu Urzędowi Celno-Skarbowemu i Biuru Spraw Wewnętrznych Policji. Podstawą wszczęcia postępowania były materiały zgromadzone przez CBA i dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw złożone przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Według PK zgromadzony materiał dowodowy uzasadnia podejrzenie, że przy wykonywaniu zadań w RARS dopuszczono się nadużyć obejmujących przepisy pozwalające Agencji na pominięcie procedur określonych ustawą Prawo zamówień publicznych.

Do tej pory w śledztwie przedstawiono łącznie 21 zarzutów ośmiu osobom w tym b. prezesowi RARS Michałowi K., trzem innym urzędnikom Agencji, a także Pawłowi S. Zarzuty dotyczą w szczególności udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych, prania brudnych pieniędzy i powoływania się na wpływy w instytucji publicznej. Obejmują też nieprawidłowości w wydatkowaniu przez Agencję nie mniej niż 340 mln zł.

Trzech podejrzanych pozostaje w areszcie tymczasowym w Polsce. Wobec zatrzymanego w Wielkiej Brytanii Michała K. toczy się w tym kraju postępowanie ekstradycyjne. 22 stycznia Sąd Okręgowy w Warszawie nie uwzględnił wniosku jego obrońcy o wydanie Michałowi K. listu żelaznego.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl