Akademicka Perć na Babią Górę jest już otwarta
Jak poinformował Babiogórski Park Narodowy, Akademicka Perć, szlak żółty biegnący od Górnego Płaju na Babią Górę, jest już otwarta dla ruchu turystycznego. To najtrudniejszy szlak prowadzący na szczyt Królowej Beskidów. Co istotne – jednokierunkowy, przeznaczony tylko do podchodzenia.
Zobacz zdjęcia:
Nie przeocz
Zimą, ze względu na zagrożenie lawinowe, szlak ten jest okresowo zamykany. Kiedy już zimowe warunki odpuszczają, należy wziąć pod uwagę jednak inne możliwe zagrożenia, m.in. wiatr czy deszcz. Przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych podróżowanie tym szlakiem może okazać się ryzykowne. Wtedy bezpieczniej będzie wybrać łatwiejszy terenowo wariant trasy, np. czerwony szlak prowadzący przez Sokolicę.
Babia Góra przez Perć Akademików – OPIS SZLAKU
Na tym szlaku trzeba się nieco powspinać, choć raczej nie będzie to wymagająca wspinaczka dla turystów, którzy regularnie wędrują górskimi szlakami. Na trasie znajdują się sekwencje łańcuchów i klamry. Aby do nich dotrzeć, najpierw jednak trzeba się przespacerować dość długim leśnym odcinkiem oznaczonym kolorem niebieskim.
Ale od początku: wygodnie będzie pozostawić samochód na przełęczy Krowiarki i to właśnie stamtąd wyruszyć, kierując się szlakiem niebieskim. Od szlaku żółtego tzw. Perci Akademików jest ponad 5 km.
Po dłuższym spacerze czeka nas przeprawa przez żółty szlak. Tutaj zaczynają się tzw. ubezpieczone miejsca: pierwsza sekwencja łańcuchów. Na tych pierwszych etapach spokojnie można poruszać się bez nich. Później jednak mogą okazać się bardzo pomocne.
Musisz to wiedzieć
Najtrudniejszym miejscem na trasie jest Czarny Dziób, czyli pionowa ściana, która ma ok. 8 m wysokości. Odcinek ten zabezpieczony jest łańcuchem i sześcioma klamrami. Trzeba się tutaj trochę nagimnastykować... Dla sprawnego turysty pokonanie tej ściany nie powinno być jednak problemem.
Potem do pokonania pozostają już tylko finałowe metry na szczyt Babiej Góry. Ostatnia prosta to niemal schody, które nie powinny nikomu sprawić trudności.
Na powrót do samochodu warto wybrać widokowy czerwony szlak, dzięki temu zejście nie będzie się dłużyć. Spokojny spacer do parkingu powinien zająć nam ok. 1 godz. 45 minut.
