Szlaki w Beskidach. Za wstęp trzeba zapłacić
Wchodząc na teren Babiogórskiego Parku Narodowego, trzeba kupić bilet. Ten obowiązek dotyczy wszystkich turystów i został wprowadzony dokładnie 1 stycznia 2022 roku. Każdy turysta według nowego porządku jest zatem zobowiązany do zakupu biletu wstępu na cały obszar parku.
– Bez względu na to, którym szlakiem i którym wejściem wchodzisz na teren parku, bilet jest obowiązkowy. Podstawą prawną jest Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 14 września 2021 r. – przypomina Babiogórski Park Narodowy.
Więcej szczegółów dotyczących wprowadzonych zmian znajdziesz w regulaminie dla zwiedzających.
Jak zakupić bilet wstępu na teren Babiogórskiego Parku Narodowego?
Dotąd opłaty robiło się tam, gdzie były kasy. Aktualnie bilet wstępu nadal dostępny będzie formie tradycyjnej, ale również będzie można go nabyć online albo w wybranych punktach sprzedaży.
Jak kupić bilet? W formie online można to zrobić za pośrednictwem strony eParki (adres strony znajdziesz tutaj). W wersji tradycyjnej dostępny będzie przy wszystkich wejściach do parku lub na wystawie stałej (34-222 Zawoja 1403) przy użyciu kodów QR, które są umieszczone na tablicach informacyjnych. W sezonie turystycznym bilety będą dostępne również przy Punktach Informacji Turystycznej i Przyrodniczej na polanie Krowiarki oraz w Zawoi Markowej.
Babiogórski Park Narodowy BILETY
- Bilet jednodniowy normalny kosztuje 7 zł,
- Bilet ulgowy – 3,50 zł.
Do tej pory do zakupu biletu byli zobowiązani wyłącznie turyści wchodzący na teren Babiogórskiego Parku Narodowego na Krowiarkach oraz w Zawoi Markowej, gdzie znajdowały się kasy biletowy.
Babia Góra zimą przyciąga turystów
Nawet zimą Babia Góra przyciąga turystów, którzy chcąc poczuć prawdziwą zimę wędrują szlakami prowadzącymi na szczyt Królowej Beskidów. Ze względów bezpieczeństwa, 8 grudnia, została zamknięta Perć Akademików, czyli żółty szlak, który zwyczajowo jest zamykany co roku w sezonie zimowym. Czynne natomiast pozostają pozostałe szlaki. Zdecydowanie łatwiejsze i bezpieczniejsze, niż ten wspomniany, na którym znajduje się m.in. Czarny Dziób, czyli pionowa ściana mierząca ok. 8 metrów wysokości.
