Albania: Najsilniejsze trzęsienie ziemi od 30 lat. Duże straty, strach i panika

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
AP/Associated Press/East News
Co najmniej kilkanaście osób nie żyje, ponad 600 jest rannych, wiele zawalonych budynków - to skutki wtorkowego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Albanię. Władze ostrzegają, że ofiar może być więcej.

Co najmniej kilkanaśćie osób nie żyje, a ponad 600 zostało rannych po silnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Albanię we wtorek rano.

Jak zaznaczają władze ofiar może być więcej. Trzęsienie miało siłę 6,4 stopnia w skali Richera. Zniszczyło wiele budynków i zmusiło mieszkańców do panicznej ucieczki. Wielu ludzi uciekało z dziećmi, trzymając je na rękach.

Nie żyje co najmniej kilkanaście osób. Rzeczniczka resortu obrony Albanii potwierdziła Reuterowi, że jedna osoba zginęła po tym, jak spanikowała i wyskoczyła z budynku w położonym na północy kraju mieście Kurbin. Według ministerstwa zdrowia szpitale w stolicy zajmują się kilkudziesięcioma osobami, które doznały różnych urazów.

United States Geological Survey (USGS), które monitoruje trzęsienia ziemi na świecie potwierdziło, że obecne ruchy ziemi w Albanii były najsilniejsze od dziesięcioleci. Dotknęły one przede wszystkim rejonów położonych na północ od Durres, 30 kilometrów od stolicy kraju Tirany na zachodnim wybrzeżu. Trzęsienie zarejestrowano tuż przed godziną 4 rano na głębokości kilkunastu kilometrów .

Zaraz po wystąpieniu pierwszych ruchów pojawiły doniesienia o ludziach uciekających z domów, którzy chcieli jak najszybciej wydostać się na otwarty teren i innych, którzy zostali uwięzieni w uszkodzonych domach.

Rzecznik albańskiego rządu przyznał, że największe szkody powstały w Durres. Wiele trafiło też do szpitali w Tiranie. Erion Veliaj, burmistrz albańskiej stolicy, napisał na Twitterze, że trzęsienie ziemi było odczuwalne w całym mieście, a lokalne media informują o poszkodowanych mieszkańcach i poważnych uszkodzeniach budynków.

W sieci pojawiły się amatorskie filmy pokazujące zawalone budowle w Durres, inne zaś budynki z pęknięciami i wyrwanymi fragmentami budowli.

Zdaniem wspomnianej amerykańskiej agencji około osiem tysięcy ludzi dotkliwie odczuło trzęsienie ziemi, a niegroźnie prawie 12 milionów w takich krajach jak Grecja, Czarnogóra, Kosowo i Macedonia Północna. Było ono również odczuwalne we włoskich regionach Apulii i Basilicata.

Europejskie Centrum Śródziemnomorskie Sejsmologiczne stwierdziło, że po trzęsieniu ziemi nastąpiło kilka wstrząsów wtórnych, w tym jeden o sile 5,3.

Położona wzdłuż Adriatyku i Morza Jońskiego, między Grecją a Macedonią, Albania regularnie doświadcza aktywności sejsmicznej. Trzęsienie ziemi o sile 5,6, które nawiedziło ten kraj 21 września, zniszczyło około pół tysiąca 500 domów. Ministerstwo obrony potwierdziło, że to wtorkowe było najsilniejsze w Albanii w ciągu ostatnich 30 lat.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl