Ambasadorowie UE podejmą kolejną próbę uzgodnienia piątego pakietu sankcji wobec Rosji

OPRAC.:
Daniel Świerżewski
Daniel Świerżewski
Ambasadorowie unijnych krajów podejmą w czwartek kolejną próbę uzgodnienia piątego pakietu sankcji wobec Rosji (początek ok. 10.00) Środowe spotkanie nie przyniosło rezultatu, bo - jak mówili unijni dyplomaci brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej - państwa członkowskie zgłosiły wiele pytań i wątpliwości.

Część krajów, jak Polska, państwa bałtyckie, czy skandynawskie chciała zaostrzenia sankcji wobec Rosji. Przede wszystkim chodzi o surowce energetyczne. Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis mówił w środę w Brukseli, że propozycja dotycząca embarga na import węgla z Rosji jest rozczarowująca. - Węgiel stanowi niewielką część naszego importu z Rosji. Żartując można by objąć sankcjami świeczki, albo drewno kominkowe to będzie podobny efekt. Jeśli chcemy być poważni w naszych działaniach i reakcji na masakrę w Buczy, to embargo na ropę powinno być kolejną logiczną decyzją - powiedział szef litewskiej dyplomacji. Przyznał, że embargo na import gazu jest na razie niemożliwe.

Na środowym spotkaniu ambasadorów, jak wynika z relacji dyplomatów z którymi rozmawiała brukselska korespondentka Polskiego Radia, padały jednak także pytania o embargo na węgiel. Niemcy na przykład chciały wiedzieć, czy obejmie ono obecne, czy tylko przyszłe kontrakty. Z ustaleń Beaty Płomeckiej wynika, że jest propozycja, by wstrzymanie importu węgla z Rosji nie nastąpiło od razu, lecz w ciągu trzech miesięcy. Europejscy dyplomaci mówili też brukselskiej korespondentce Polskiego Radia, że część krajów - zwolenników surowych restrykcji kwestionowała wyłączenia w sektorze morskim. Propozycja Komisji przewiduje zamknięcie europejskich portów dla rosyjskich statków, ale z wyłączeniem tych przewożących żywność i produkty z sektora energetycznego. - A to stanowi przecież większość transportu morskiego - powiedział Beacie Płomeckiej jeden z dyplomatów. Z drugiej strony Cypr domagał się w ogóle rezygnacji z sankcji w sektorze morskim. Dyplomaci z którymi rozmawiała brukselska korespondentka Polskiego Radia podkreślali, że celem jest dziś zaakceptowanie piątego pakietu sankcji, ale - jak dodawali - diabeł tkwi w szczegółach.

źródło: Polskie Radio 24

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl