Andrzej Domański: Pracujemy nad kompleksową zmianą systemu podatkowego w Polsce

Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 7 lat
Andrzej Domański był gościem Polskiego Radia, gdzie rozmawiał na temat obecnej sytuacji politycznej i planowanych działaniach ministra finansów. Odniósł się m.in. do kwestii protestu rolników czy obietnic KO w związku z kwotą wolną od podatku. "Pracujemy nad kompleksową zmianą systemu podatkowego w Polsce" - powiedział szef resortu finansów.

Andrzej Domański o wakacjach kredytowych

Andrzej Domański gościł w programie "Sygnały Dnia" w Polskim Radiu, gdzie opowiadał o obecnej sytuacji politycznej w Polsce i pracach swojego resortu. Na początek zdradził, jak wygląda sytuacja w związku z wakacjami kredytowymi.

Szef ministerstwa finansów wyjawił, że został poproszony o przedstawienie informacji na wtorkowym posiedzeniu rady ministrów.

"Chciałbym wyraźnie podkreślić, że naszą intencją jest zapewnienie bezpieczeństwa dla kredytobiorców" - zapewnił.

Dodał, że chodzi o "potencjalne uatrakcyjnienie funduszu wsparcia kredytobiorców".

"To jest rozwiązanie, które zostało przygotowane przez nas w trakcie poprzednich rządów. Jeśli chodzi o same wakacje kredytowe, to trwa analiza scenariusza. Myślimy nad różnymi scenariuszami, aby ten system był atrakcyjny z punktu widzenia kredytobiorców. Po wczorajszej radzie ministrów ruszyliśmy z pracą i wkrótce ruszymy z projektem" - oznajmił Domański.

Co z protestem rolników?

Minister zdradził również, że planuje w środę spotkać się z szefostwem Krajowej Administracji Skarbowej, a głównym tematem rozmów ma być protest rolników i sytuacja na granicy z Ukrainą.

"Poprosiłem o dokładny raport sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej. Jestem w stałym kontakcie z ministrem (Czesławem) Siekierskim, (Michałem) Kołodziejczakiem w kontekście protestu rolników. Tutaj chcę mieć bardzo dokładną informację odnośnie sytuacji i działań, które są podejmowane przez naszych celników" - powiedział minister.

Objaśnił, że chce się dowiedzieć, "jak przebiegają kontrole, jak duży mamy odsetek prób nielegalnego wwozu do Polski i jakie działania planuje podjąć KAS, aby usprawnić sytuację".

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Trwa proces audytowy

W dalszej części minister odniósł się do procesu audytowego. Zdradził, że nie wyklucza zawiadomień do prokuratury w związku z e-fakturami.

"W tej chwili bardzo dużo czasu poświęcamy analizie tego, co działo się z procesem przygotowania KSeF-u - systemu efaktur. Dostrzegamy pewne uchybienia, ale to będzie wynikiem audytu. Na tej bazie nie wykluczamy dalszych działań" - powiedział Andrzej Domański.

Dodał, iż "system nie był przygotowany, aby wejść w życie 1 lipca. To jest system krytyczny, kluczowy z punktów funkcjonowania polskiej gospodarki".

"Prowadzimy bardzo szerokie konsultacje z przedsiębiorcami, księgowymi, także z podmiotami, które przygotowują systemy. Mam nadzieję, że wszystkie nieporozumienia uda nam się rozwiązać. Termin podamy już niedługo" - obiecał.

Co z kwotą wolną od podatku?

Na koniec Andrzej Domański odniósł się do obiecywanej przez Koalicję Obywatelską przed wyborami podwyższonej do 60 tys. zł kwoty wolnej od podatku.

"Pracujemy nad tym rozwiązaniem w ministerstwie. To jest bardzo złożone. My chcemy każdą reformę wdrażać w sposób odpowiedzialny, także polityczne. Pracujemy nad kompleksową zmianą systemu podatkowego w Polsce. Będziemy prowadzić szereg konsultacji" - powiedział.

Dodał, że "minister (Marcin) Łoboda przedstawi cały pakiet rozwiązań, które mają doprowadzić do tego, żeby ta dziura vatowska ulegała jak najszybszemu zawężeniu".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl