Prezydent i premier na przekopie Mierzei Wiślanej
Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki przybyli z gospodarską wizytą na teren przekopu Mierzei Wiślanej. Jak w przeddzień podróży wyszczególniał szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot, głównym celem prezydenta i premiera było obejrzenie postępów na terenie inwestycji prowadzonej na całej szerokości Mierzei. W wyniku przekopu powstać ma kanał żeglugowy łączący Zalew Wiślany i Zatokę Gdańską.
- Przekop Mierzei Wiślanej jest inwestycją, która wzmacnia suwerenność Rzeczypospolitej. Nie będziemy musieli pytać naszych sąsiadów czy możemy wpłynąć na wody Zalewu Wiślanego- mówił prezydent Andrzej Duda. - Dzięki niej region elbląski, część Pomorza, Warmii i Mazur będzie mogła odżyć handlowo. Dzięki nowej drodze wodnej Elbląg odżyje jako port, powstaną także nowe możliwości ruchu turystycznego.
Prezydent Andrzej Duda w Gdańsku. Odwiedził stocznię Remonto...
Prezydent Rzeczypospolitej zauważył, że poszczególne etapy inwestycji realizowane są w terminie.
- Tak jak zapowiadano, do przyszłego roku można się spodziewać, że pierwsze jednostki pływające będą mogły przepłynąć nowym kanałem poprzez Mierzeję Wiślaną, a do 2023 r. ta inwestycja będzie w pełni zakończona. Rzeczywiście widać ogromny postęp tych prac
Andrzej Duda w trakcie przemowy zaznaczył, że inwestycja stopniowo dobiega końca.
- Przed nami jeszcze III etap inwestycji, w ramach którego nastąpi pogłębienie Zalewu Wiślanego i w pewnym zakresie udrożnienie portu w Elblągu dla największych jednostek pływających.
Prezydent wspomniał także, że Przekop Mierzei Wiślanej obiecywany był jeszcze 15 lat temu.
- Inwestycja jest finansowana przez polski rząd i jest obietnicą złożoną mieszkańcom Elbląga jeszcze w 2006 r.
- Andrzej Duda zapewnił również, że prowadzone prace nie wpłyną na płynność ruchu drogowego.
- Uspokajam mieszkańców, że most północny jest gotowy, most południowy jest w trakcie budowy. Nie będzie takiego momentu, że ta druga część Mierzei Wiślanej nie stanie się wyspą odciętą od reszty Rzeczypospolitej.
Głos zabrał również premier Mateusz Morawiecki, opowiadając o przyszłych planach dotyczących przemysłu morskiego.
- Nasza polityka to otwarcie się na wody Bałtyku. Gdańsk w Gdyni, które stają się największymi portami na Bałtyku to symbol sukcesu naszej polityki morskiej. Nasze dalsze plany to między innymi porty serwisowe w Łebie i Ustce, port kontenerowy w Świnoujściu, pogłębiony tor ze Świnoujścia od Szczecina. Zależy nam na odbudowie całego przemysłu morskiego.