Szefowa resortu klimatu i środowiska poinformowała na konferencji, że przygotowany został kompleksowy pakiet, który "byłby skierowany dla wszystkich użytkowników ciepła, dla tych wszystkich, którzy podgrzewają wodę, ale potencjalnie mogłyby ich dotknąć podwyżki".
Anna Moskwa wyjaśniła, że jednym z elementów wsparcia ma być ochrona odbiorców ciepła systemowego.
Jak dodała, w przypadku odbiorców taryfowych ciepła systemowego, podmiotem, który "będzie wstrzymywał podwyżki, blokował podwyżki, będzie mroził ceny, będzie URE (Urząd Regulacji Energetyki - red.)".
Zaznaczyła też, że podstawowym czynnikiem wpływającym na ceny jest cena surowca, gazu czy węgla.
Bazując na cenie surowca za poprzedni sezon grzewczy, określanej na marzec, przyjęliśmy próg akceptowalny na poziomie surowca, to jest ok. 60 proc., co nam się przekłada na taryfę w większości wypadków ok. 40-proc. podwyżki. I na tym poziomie mrozimy taryfę, czyli prezes URE nie będzie akceptował większej podwyżki
– powiedziała minister.
Dodała, że w tym rozwiązaniu przewiduje się rekompensaty dla ciepłowni z budżetu państwa, jeśli wnioskowałyby o większe podwyżki.
Poinformowano też, że rząd przygotował kolejne wsparcie dla odbiorców ciepła. Objęci nim zostaną nietaryfowani odbiorcy ciepła systemowego oraz gospodarstwa ogrzewane innymi źródłami paliw, jak np. pellet, LPG czy drewno kawałkowane.
Minister Anna Moskwa poinformowała, że wsparcie wyniesie od 3 000 do 3 900 złotych dla nietaryfowanych odbiorców ciepła systemowego. Zablokuje to na poziomie około 40 procent. maksymalny wzrost podwyżek w ciepłownictwie systemowym.
W przypadku odbiorców pozasystemowych wsparcie wyniesie: dla używających LPG - 500 złotych, drewna kawałkowego - 1000 złotych, oleju opałowego - 2000 złotych, pelletu - 3000 złotych. Koszt tych dopłat, to ponad 9 miliardów złotych.
Sejm uchwalił dzisiaj ustawę, która przewiduje, że gospodarstwa domowe ogrzewane węglem otrzymają 3 tysiące złotych dodatku. Minister Anna Moskwa przypomniała, że Sejm przegłosował dzisiaj wydłużenie ochrony taryfowej do 2027 roku, jeśli chodzi o gaz. Dodatkowo został wprowadzony dodatek osłonowy, z którego korzysta 6 milionów 800 tysięcy odbiorców. Jego maksymalna cena to do 1400 zł. Jest on wypłacany do października.
Źródło: PAP / Polskie Radio 24
lena
