Antoni Macierewicz i wiele innych osób na Łabowskiej Hali. Modlono się za ks. Władysława Gurgacza i partyzantów PPAN [ZDJĘCIA]

Janusz Bobrek
Od kilku lat na msze w intencji ks. Władysława Gurgacza  i żołnierzy PPAN przyjeżdża Antoni Macierewicz
Od kilku lat na msze w intencji ks. Władysława Gurgacza i żołnierzy PPAN przyjeżdża Antoni Macierewicz UG Łabowa
Na Hali Łabowskiej w Beskidzie Sądeckim, 4 września 2021 roku, już po raz 23. odbyła się uroczysta msza święta w intencji o. Władysława Gurgacza TJ i poległych żołnierzy Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców. Nabożeństwu przewodniczył biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej Robert Chrząszcz, a wśród licznych gości tradycyjnie już znalazł się były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

FLESZ - Będziemy szczepieni trzecią dawką

od 16 lat

Jak co roku nabożeństwo zgromadziło wielu wiernych: parlamentarzystów Ziemi Sądeckiej (m.in. Arkadiusz Mularczyk, Patryk Wicher, Anna Paluch, Barbara Bartuś i Jan Duda), samorządowców, służby mundurowe, członków Klubu „Gazety Polskiej” i wiele innych osób. Mszy świętej przewodniczył biskup Robert Chrząszcz, a po nabożeństwie odbył się Apel poległych i uroczyste złożenie wiązanek pod pomnikiem bohaterskiego kapłana i partyzantów PPAN. Asystę honorową zapewnił Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu. Wiązanki złożono również pod pomnikiem o. Władysława Gurgacza, który znajduje się na skwerze przed budynkiem Urzędu Gminy w Łabowej.

Ks. Władysław Gurgacz (1914-1949) był kapelanem oddziału partyzanckiego Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, działającej na Sądecczyźnie w latach 1947-1949. Partyzanci mieli kryjówki w Beskidzie Sądeckim, a jeden z obozów leśnych był pod Halą Łabowską. Dowodził nimi Stanisław Pióro ps. Emir. Większość partyzantów zginęła podczas zasadzek w 1948 roku przygotowywanych przez ubecję.

Księdza aresztowano w Krakowie w 1948 roku. Wówczas część oddziału dokonała skoku na bank, ponieważ potrzebne były im pieniądze na ucieczkę do Austrii. Inni zginęli w czasie ucieczki na Słowacji, m.in. Emir, zaś część podczas obławy na obrzeżach Nowego Sącza. W pokazowym procesie ks. Władysław Gurgacz został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 14 września 1949 roku strzałem w tył głowy w więzieniu na Montelupich w Krakowie. Kapłan spoczywa na Cmentarzu Rakowickim.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Kiedy proces za książkę? Jak zmienią się wszyscy sędziowie i będzie taki wyrok jak chce komitet centralny partii pis? Czyli to jest prawda, że agent. Ale rozmodlony jak cholera.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl